Твір по роману Винниченка “Сонячна машина”

Твір Винниченка “Сонячна машина” (1921-1924) як перший в українській літературі соціально-утопічний і фантастичний роман з елементами пригодницького і детективного жанру. Твір має присвяту: “Моїй сонячній Україні”, і автор покладав на нього великі надії, сподівався, що це буде “візитова картка української літератури в Європі”, яка займе достойне місце поруч з творами Г. Уеллса, К. Чапека, А. Франса.

На шляху до працінад романом виникало багато перешкод: матеріальні нестатки, ослаблення здоров’я, відсутність умов для творчості.

Письменник сподівався, що згодом зможе доопрацювати, можливо, дописати ще один розділ, змінити фінал, використати матеріал про життя в Україні. Він пише у “Щоденнику”: “Коли б ще років три над нею попрацювати, могла б бути путньою річчю. І зараз маю сум за неї, жаль до неї, як до дитини, від якої батьки ждуть геніальності, а з неї виходить жалюгідний, непомітний та ще й кривджений іншими середняк. Дефектів багато, сам бачу, а виправити вже не сила мені”. Жоден з українських романів ні до появи “Сонячної машини”, ні після не викликав такої реакції читачів, такої зливи дискусій і суперечок. Відгуки про твір
були найрізноманітнішими: від дифірамбів до осуду,- та найголовнішим для автора було те, що його витвір не лишився поза увагою читача.

М. Зеров відзначив велику популярність роману, який був опублікований 1928 року: “Сонячна машина” Винниченка має певний, недвозначний успіх. Про неї пишуть, говорять, упоряджають диспути, а головне – її читають, як ні одну українську книжку, як не читали навіть загально рекомендованих Коцюбинського та Нечуя-Левицького в передіспитові дні. Авторові з його далекої далечини видно навіть, як у Донбасі перед книгозбірнями його книжки дожидаються “хвости” робітництва”.

Цей роман, хоча йому не бракує вад і хиб, став новим, оригінальним, самобутнім явищем світової літератури.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір по роману Винниченка “Сонячна машина”