Твір на тему: “Загинув Поет! – Невільник честі”
Це ім’я відоме не тільки в нашій країні, але і у всьому світі. Воно входить в наше життя ще в дитинстві, входить, щоб залишитися в ньому назавжди. Вірші Пушкіна мають чарівність, хвилюють нас образами і баченнями, які складаються зі слів, і ми переживаємо один із найщасливіших митей, які даруються людині. Я в ранньому дитинстві мова Росії по книжці Пушкіна вчив. Мені в душу вільні, святі мрії навіки він вселив. Пушкін – це найкраще, що є в кожному з людей. Це доброта і талант, сміливість і мужність, простота і вірність. Читаючи Пушкіна, я вчуся
Стріляючи у Пушкіна, він стріляв у Поезію, стріляв в Росію, стріляв в російський народ, стріляв у все живе і прекрасне. Пушкін – геній поетичний, народний. Він був даний
Пушкін постійно був з народом. А чому був? Він і зараз з нами. Він з тих, хто робить нас народом і піднімає нас як народ.
Йому не треба ні похвал, ні лестощів.
Йому нудна марнославства круговерть.
Поет в усі віки – невільник честі,
За честь своєї землі – йде на смерть.
Але ні, Пушкін не був убитий! Він знайшов безсмертя. Мертвим виявився Дантес, а в його особі “весь вищий світ”, що так чекав смерті поета. І все-таки є щось в цьому світі, який поплатився за зло. Адже дочка Дантеса страждала на хворобу від усвідомлення того, що її батько – вбивця Пушкіна. У 2009 році виповнилося 172 роки з дня загибелі Олександра Сергійовича Пушкіна. Але він, як і раніше з нами. В душі кожного з нас живуть його неповторні рядки, його безмежна любов до Вітчизни, віра в добро, красу, справедливість. Пушкін – любов і гордість російського народу. Після смерті Пушкіна М. Лєрмонтов написав вірші, які схвилювали всю Росію. У біографічних записках про життя і творчу діяльність Лєрмонтова звертає на себе увагу неприязне ставлення до нього царя Миколи ІІ. Чим же поет був так неугодний цареві, правителю, що той кілька разів висилав його на Кавказ, а перед останньою посиланням Лєрмонтова з іронією побажав йому ” щасливої дороги “?
Вірш “Смерть Поета” написано гострим пером, яке викриває, завдає смертельних ударів ворогам великого поета в особі консервативного кола вельмож, які жадібної юрбою стоять біля трону. Лєрмонтов дійсно був активним борцем, який не бажав миритися з застоєм, що намітився у свідомості прогресивної частини мислячих людей в епоху реакції. Підтвердженням активної життєвої позиції є вірш “Смерть поета”, написаний після трагічної смерті О. С. Пушкіна. Вони стоять поряд в російській літературі. Вони сучасники і разом з тим – люди різних поколінь.
Пушкін – поет епохи розквіту передової думки, Лєрмонтов ж сформувався як поет в епоху тиранії і реакції, яка настала після повстання декабристів. І все ж є щось, що зближує ці імена. Це люди, які щиро турбувалися про долю батьківщини, люди-борці, які пристрасно любили свободу й ненавиділи рабство в усіх його проявах, люди, які стали гордістю і совістю свого народу. Це люди схожою долі. Росія почула ім’я Лєрмонтова і запам’ятала його назавжди. Це сталося в суворі і скорботні дні прощання Росії зі своїм улюбленим сином, розставання народу зі своїм національним генієм. Вбивство на дуелі Пушкіна глибоко вразило й схвилювало Лєрмонтова.
Загинув Поет! – Невільник честі
Пал, обмовлений мовив,
З свинцем у грудях і жадобою помсти,
Поник він гордою головою! –
прозвучали слова відчаю і болю, слова звинувачення вбивцям поета.
“На що він руку піднімав” – обурюється Лєрмонтов. Він, цей чужинець, який “На ловлю щастя і чинів закинутий до нас по волі долі”. Чи міг він, “подібний сотням утікачів”, що нехтував “землі чужої мови та звичаїв”, осмислити, зрозуміти, на що він замахнувся? Геній Росії, її свобода і слава опинилися в той “мить кривавий” перед дулом пістолета. Але Лєрмонтов розуміє, що Дантес був лише виконавцем кривавого замаху на честь і совість Росії. Він зриває маски брехні і лицемірства і називає всіх винних у смерті поета:
O Ви, скупий натовпом стоять біля трону, Свободи, Генія і Слави кати!
O Таітесь ви під захистом закону, Перед вами суд і правда – все мовчи! ..
Обурені Лєрмонтовські рядки сповнені гніву і зневаги не тільки до катів генія, але і до світоустрою, яке їх породило. Щоб написати такий вірш, потрібно було мати велику сміливість. Лєрмонтов не злякався наслідків. Написавши цей вірш-викриття, вірш – звинувачення самодержавству, він виконав свій людський і громадянський обов’язок. На жаль занадто великий проникливості, – писав про нього Герцен) – він додав інше – сміливість висловлювання без прикрас і без пощади. Істоти слабкі, ображені ніколи не прощають такої щирості “. Передчувати і знати – ці поняття були для Лєрмонтова рівнозначні. У вірші “Смерть Поета” – передчуття, пророцтво власної швидкої загибелі – у тих же умовах і з тих самих причин.