Тема. Народна драма “Вільгельм Телль”

Просвітники стверджували, що світ, в якому ми живемо, прекрасний та досконалий, влаштований гармонійно та раціонально. Природа обдарувала людину – досконале створіння – різноманітними талантами та здібностями. У суспільстві людей мають об’єднувати братні почуття та взаємна повага. Просвітники вважали, що у Всесвіті діють універсальні закони. Людина буде щаслива тоді, коли пізнає їх і влаштує своє життя відповідно до них.

Швейцарія розташована майже в самому центрі Західної Європи. Три п’ятих країни – це гори з вічними нетанучими

льодами на вершинах, з неприступними скелями, бездонними проваллями і гримучими водоспадами. Саме серед таких краєвидів і відбуваються події драми “Вільгельм Телль”. Швейцарія – мирна держава. У 1815 році був прийнятий закон про її постійний нейтралітет, тобто про невтручання в жодні міжнародні сутички.
Звичайно, ж мирне життя сприяє розвитку господарства краї-ни. Особливо славиться Швейцарія своїми годинниками. Щорічно вивозиться до інших країн близько 80 млн. годинників. Велику роль у фінансовому житті всього світу відіграють швейцарські банки, що славляться своєю надійністю.

Чому в Швейцарії

немає постійної армії? Чому майже 200 років вона не брала участі в бойових діях? Може, відповідь на це потрібно шукати в історії країни?
Історична довідка. Тривалий час Швейцарія перебувала під владою Австрії. Люди потерпали від жорстокого панування іноземців. У 1201 році жителі трьох кантонів (районів країни) уклали між собою договір про спільну боротьбу проти австрійців. Пізнішедо них приєдналися інші кантони, і народ відстояв свою незалежність. З кінця XІX от ця країна називається Швейцарською конфедерацією. До її складу входять 22 кантони.

У Швейцарії здавна існувала оповідь про влучного мисливця, що збив яблуко з голови сина. Ім’я стрільця з перебігом століть переплелося у народній свідомості з визвольною боротьбою швейцарських кантонів проти австрійського нашестя, що успішно завершилася на початку XІV століття. Шиллер багато читав про ці події, але поштовх до драми дали йому розповіді Гете.

Гете сам довго виношував думку написати епічну поему про знаменитого швейцарського героя. Він кілька разів побував в Швейцарії і був полонений її незрівнянним ландшафтом, героїзмом її жителів та понад усе – легендарною постаттю Вільгельма Телля. “Я був переповнений цим прекрасним задумом, – згадував потім Гете, – і в мені вже дзижчали мої гекзаметри. Я бачив перед собою озеро в спокійному світлі місяця і освітлений ним туман в ущелинах гір. Я бачив його в блиску веселого вранішнього сонця, тріумф і життя в лісах і на лугах; потім я уявляв собі бурю, грозу, яка з ущелин виривається на озеро. Не забув я також про таємні зібрання на містках і стежинах в нічній тиші”. З різних причин задум цей так і залишився в уяві Гете, який неодноразово розповідав про нього Шиллеру, а той охоче узявся за драму про швейцарського героя, про боротьбу швейцарців за свою незалежність.

Шиллер обклався книжками та іншими джерелами про історію, побут, традиції Швейцарії. На стінах кабінету розвісив картини і карти Швейцарії. Він занурювався у подробиці народного повстання. Коли драма була надрукована, швейцарці здивувалися, як німецькому драматургові, котрий жодного разу не побував у їхній країні, вдалося силою поетичної уяви так точно і барвисто зобразити її, і на знак вдячності спорудили своєрідний пам’ятник: на величезній скелі біля Фірвальштадського озера, де відбувалися збори трьох кантонів, висічені слова: “Співакові Телля Фрідріху Шиллеру від кантону Урі”.

Жорстокий намісник (фогт) німецького імператора в Швейцарії Геслер повісив на площі міста Альтдорфа на жердині капелюх австрійського герцога і віддав наказ, щоб кожен, хто проходить, кланявся капелюху. Молодий селянин Телль, відомий як відмінний стрілець, не виконав цього наказу, і Геслер в покарання присудив йому стріляти в яблуко, поставлене на голову сина стрільця. Телль успішно справився із завданням, але потім він признався, що якби потрапив в сина, то іншою стрілою убив би Геслера. Його відправили до в’язниці, але він втік в гори, підстеріг Геслера на дорозі між скелями і убив його стрілою. Хронологічно подія ця приурочена до 1307 р.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Тема. Народна драма “Вільгельм Телль”