Автобіографічний роман Миколи Островського
За недостойний вчинок (насипав священика махри в тісто) кухарчині сина Павку Корчагіна виганяють зі школи, і він потрапляє “в люди”. “Заглянув хлопчик в саму глибину життя, на її дно, в криницю, і затхлій цвіллю, болотної вогкістю війнуло на нього, жадібного до всього нового, незвіданого”. Коли в його маленьке містечко вихором увірвалася приголомшлива звістка “Царя скинули”, Павлу зовсім ніколи було думати про навчання, він тяжко працює і по-хлоп’ячому, не роздумуючи, ховає зброю всупереч забороні з боку шефів раптово нахлинула
Гнів і обурення часто охоплюють юного сміливця, і він не може не допомогти матросу Жухрай, друга свого брата Артема, який працював у депо. Матрос не раз по-доброму розмовляв з Павлом: “У; тебе, Павлуша, є все, щоб бути хорошим бійцем за робітничу справу, тільки от молодий ти дуже і поняття про класову боротьбу дуже слабке маєш. Я тобі, братик, розповім про справжню дорогу, тому що знаю: буде з тебе толк. Тихенько так примазатися не люблю. Тепер на всій землі пожежа почалася.
Пройшовши перше бойове хрещення в боях громадянської війни, Павло повертається в місто, де створена комсомольська організація, і стає її активним членом. Спроба затягнути в цю організацію Тоню провалюється. Дівчина готова йому підкорятися, але не до кінця. Занадто причепуреною вона приходить на перше комсомольські збори, і йому важко її бачити серед вицвілих гімнастерок і кофтинок. Дешевий індивідуалізм Тоні стає нестерпним Павлу. Необхідність розриву була ясна їм обом… Непримиренність Павла приводить його в ЧК, тим більше в губернії її очолює Жухрай. Однак чекістська робота діє на нерви Павла вельми руйнівно, частішають його контузійним болю, він часто втрачає свідомість, і після короткого перепочинку в рідному місті Павло їде до Києва, де теж потрапляє в Особливий відділ під керівництво товариша Сегала. Друга частина роману відкривається описом поїздки на губконференцію з Ритою Устинович, Корчагіна призначають їй у помічники і охоронці. Позичивши у Рити “шкіряну куртку”, він протискується у вагон, а потім через вікно затягує молоду жінку.
“Для нього Рита була недоторканною. Его був його друг і товариш по цілі, його політрук, і все ж вона була жінкою. Він це вперше відчув біля мосту, і ось чому його хвилює так її обійми. Павло відчував глибоке рівне дихання, десь зовсім близько її губи. Від близькості народилося непереборне бажання знайти ці губи. Напружуючи волю, він придушив це бажання “. Не в силах впоратися зі своїм почуттям, Павло Корчагін відмовляється від зустрічей з Ритою Устинович, навчальною його політграмоти. Думки про особисте відсуваються у свідомості юнака ще далі, коли він бере участь у будівництві вузькоколійки. Час року важке – зима, комсомольці працюють у чотири зміни, не встигаючи відпочивати. Роботу затримують бандитські нальоти. Годувати комсомольців нічим, одягу і взуття теж немає. Робота до повного надриву сил закінчується важкою хворобою. Павло падає, убитий на тиф. Найближчі друзі його, Жухрай і Устинович, не маючи про нього відомостей, думають, що він помер. Однак після хвороби Павло знову в строю. В якості робочого він повертається в майстерні, де не тільки наполегливо трудиться, але ще і наводить порядок, змушуючи комсомольців вимити і почистити цех до вящему здивуванню начальства. У містечку і по всій Україні триває класова боротьба, чекісти ловлять ворогів революції, пригнічують бандитські нальоти. Молодий комсомолець Корчагін здійснює чимало добрих справ, захищаючи на засіданнях осередку своїх товаришів, а на темних вулицях – подруг по партії.
“Найдорожче у людини – це життя. Воно дається їй один раз, і прожити його треба так, щоб не було болісно боляче за безцільно прожиті роки, щоб не палив ганьба за підленьке і дріб’язкове минуле і щоб, вмираючи, міг сказати: все життя, всі сили були віддані найпрекраснішому у світі – боротьбі за визволення людства. І треба поспішати жити. Адже безглузда хвороба або яка-небудь трагічна випадковість можуть перервати її “. Ставши свідком безлічі смертей і вбиваючи сам, Павка цінував кожний прожитий день, беручи партійні накази та статутні розпорядження як відповідальні директиви свого буття. Як пропагандист він бере участь і в розгромі “робітничої опозиції”, називаючи “дрібнобуржуазним” поведінку свого рідного брата, і тим більше в словесних атаках на троцькістів, що насмілилися виступати проти партії. Його не бажають слухати, але ж товариш Ленін вказував, що треба робити ставку на молодь. Коли в Шепетівці стало відомо, що помер Ленін, тисячі робітників стали більшовиками. Повага партійців просунуло Павла далеко вперед, і одного разу він виявився у Великому театрі поруч з членом ЦК Ритою Устинович, з подивом дізналася, що Павло живий.
Павло каже, що він її любив, як Овід, людина мужня і безмежно витривалий. Але у Рити вже є друг і трирічна донька, а Павло хворий, і його відправляють до санаторію ЦК, ретельно обстежують. Але тяжка хвороба, що призвела до повної нерухомості, прогресує. Ніякі нові кращі санаторії та лікарні не в змозі його врятувати. З думкою про те, що “треба залишитися в строю”, Корчагін починає писати. Поруч з ним хороші добрі жінки: спочатку Дора Родкіна, потім Тая Кюцам. “Добре чи погано він прожив свої двадцять чотири роки? Перебираючи в пам’яті рік за роком, Павло перевіряв своє життя як неупереджений суддя і з глибоким задоволенням вирішив, що життя прожите не так вже погано… Найголовніше, він не проспав гарячих днів, знайшов своє місце в залізній сутичці за владу, і на багряному прапора революції є і його кілька крапель крові “.