Духовно багата людина – яка вона? (за оповіданням Є. Гуцала “Сім’я дикої качки”)

Духовно багата людина – яка вона? Важко відповісти на це запитання. Насамперед духовне багатство – це морально-етичні норми, вироблені народом протягом багатьох століть. Людина, яка дотримується цих норм, і є духовно багатою.

Така людина відчуває потребу у здобутті знань, прагне самовдосконалення, має чисті помисли, відкриту душу. Ми захоплюємося такими людьми, персонажами художніх творів. І на противагу цій чистоті письменники викривають вади у поведінці деяких героїв для того, щоб кожний задумався над власними вчинками, зміг дати

їм оцінку.

В оповіданні “Сім’я дикої качки” Є. Гуцало порушує морально-етичні проблеми. Герої цього твору Тося та Юрко. Юрко живе в місті, а приїжджає в село до бабусі на канікулах. Тося живе в селі від народження. Вона дуже товариська і довірлива. Дівчинка прагне пізнати більше нового, тому так зачаровано слухає розповіді міського хлопчика, навіть переселяється в уяві в той світ, що постає і розповідей Юрка. Вона довіряє хлопцеві і навіть не відчуває, що іноді той розповідає неправду. Юрко – самовпевнений, брехливий, прагне викликати заздрість, бере все, що йому забажалося. Не хочеться хлопцеві хоч на хвилину

за­думатися над наслідками своїх дій.

Ось біля ставка йому забажалося забрати каченят дикої качки – він задо­вольнив своє бажання. Зупинись і подумай! Для чого тобі маленькі беззахисні створіння? Не зупинився. Горе дітям дикої качки без мами. Тося і хлопці врятували каченят і перестали товаришувати з Юрком. Юрко ж став удавати, що начебто це він не захотів з ними знатися.

В кінці твору ми починаємо розуміти, що не все ще загублене для Юрка, йо­го серце ще відкрите для добра. Коли настав час від’їжджати, він все ходив до ставка з надією побачити качину сім’ю. На щастя, провина не давала йому спокою. Та підійти до Тосі попрощатися було соромно і боязко. А це хороший знак. Можливо, доброта прокинулась у серці Юрка від довгого сну.

Доброта у кожної людини асоціюється з любов’ю, чуйністю, а зло – з жор­стокістю. Щоб краще зорієнтуватися у цих поняттях, нам дається можливість оцінити вчинки, поведінку Юрка і Тосі. Духовне багатство людини саме в тому й полягає, що її серце відкрите добру, що ділами і помислами своїми вона слу­жить його творенню.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Духовно багата людина – яка вона? (за оповіданням Є. Гуцала “Сім’я дикої качки”)