Звідки назва Харкова?

Гортаючи сторінки історії сивих віків, уважно вчитуючись у хвилюючі легенди, літописи, ми щоразу зустрічаємося з таємницями назв, які мовби починають оживати, розкриватися перед допитливим дослідником. Оповита серпанком легенд та переказів і назва міста Харкова. Нині відомо декілька версій її походження.

У 1787 році з’явилася праця академіка В. Зуєва про його подорож, під час якої він проїжджав через Харків і записав легенду про його заснування. Учений писав, що свою назву місто дістало від першого поселенця Харитона, якого називали ще

Харьком. Про засновника міста – козака Харька – писали поеми, його зображували на картинах.

Існує й інша версія. Професор Харківського університету М. Аристов уважає, що назва Харкова з’явилася ще до татарської навали. Він висловив припущення: можливо, давнє городище, на місці якого виріс Харків, було залишком половецького міста Шаруканя. Назва міста, котре з часом зникло, нібито перейшло на місцеву річку, яку стали називати “Харків”, а звідси й назва міста, заснованого українськими козаками. Але зараз ми не маємо достатньої кількості даних, які б могли підтвердити точку зору М. Арйстова. Не підтвердлсується

вона й даними археологічних розкопок.

Ще одну версію про, заснування Харкова подає видатний український письменник Г. Квітка-Основ’яненко, корінний харків’янин, представник одного з найдавніших козацьких родів Слобожанщини. За родинною легендою, засновником міста є його прадід Андрій. Разом із вірними козаками він заснував поселення неподалік від Чугуєва, яке так і назвали – Основа. А потім побудували місто і нарекли його Харковом за назвою річки, яка текла повз нього. Слід зазначити, що більшість учених пов’язують назву Харкова з назвою річки, яка в наукових джерелах зустрічається набагато раніше, ніж назва міста.

Учені-лінгвісти припускають, що назва річки має тюркське походження і означає “мілководний, пересихаючий потік”. (За матеріалами “Історії рідного краю” Б. Зайцева, В. Скирди, В. Воропаєвої, О. Марченко, І. Скирди)1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Твір біблія невичерпної мудрості.
Звідки назва Харкова?