Засудження колоніалізму в романах Фенімора Кунера

В уяві читачів Фенімор Купер насамперед постає як автор романів про індіанців. Поезія вільної природи і героїчною подвигу захоплює юних прихильників цього письменника.

Але за пригодницьким сюжетом творів письменник підносить проблеми національної свободи, історичної справедливості га гуманізму.

У п’ятьох романах Фенімора Купера, об’єднаних спільною темою, розповідається історія жорстокою винищення корінною населення Північної Америки. Розповідаючи про Натті Бампо та його друзів, Купер разом з тим замислюється над історією

своєї країни і свою народу.

Натті Бампо – кришталево чиста, благородна і скромна людина. Його потреби невеликі. Свобода, незалежність і лісові простори – ось усе, то йому треба для щастя. Справжнім чужинцем почуває себе Натті Бампо в колі людей-власникін, представників буржуазної Америки, з якими зводить його доля. Для них ліси і водні простори, і рівнини прерій – тільки здобич, яку вони поспішають вирвати в інших, привласнити собі, перетворити на джерело прибутків. Він не може ужитися з такими хижаками, як Хаттер і Марч, що живуть з полювання на індіанців, чи з Уешмаелем Бушем та його синами, які не цураються ні розбою,

ні вбивства.

Не дивно, що всі п’ять романів, хоч і різні за змістом, але закінчуються тим, що, виконавши свій обов’язок, врятувавши з біди супутників, Натті Бампо йде в ліси, де він може знайти притулок, а коли лісів уже не залишається, він іде в прерії.

Із співчуттям і сумом Купер пише про вимирання і знищення індіанських племен. Сумна нота звучить уже в самому заголовку «Останній із могікан», проголошуючи неминучу долю всіх народів, яких чекала доля колоніальною гноблення. Загибель відважного юного Ункаса та його коханої Кори символізує історичну трагедію всього народу.


Відгук на театральну виставу.
Засудження колоніалізму в романах Фенімора Кунера