Зачепив Батурин… (за романом «Орда»)

Історичний витвір Романа Іваничука «Орда» – художній аналіз трагічних подій XVIII сторіччя, пов’язаних з руйнуванням славної козацької столиці – Батурина. Сьогодні – це селище міського типу Бахмацького району Чернігівської области на р. Сейм. Відомий Батурин ще з 1623 року. При гетьманах Д. Многогрішному, І. Самойловичу, І. Мазепі був столицею України. Після переходу Мазепи на сторону шведського короля Карла XІІ князь О. Меншиков винищив усе населення Батурина.

Роман «Орда» розпочинається страшною картиною: «Орда вже ревіла моторошним

ревом… рубали шаблями й бойовими сокирами козацькі голови; жінки вибігали на мур і кидалися на вірну смерть у Сейм… Ординці ревіли вже в Батурині».

Головний герой твору – вчений, протоієрей схимник Єпіфаній, улюбленець Мазепи. Його очима ми бачимо палаючий Батурин, а також Мотрю Кочубеївну, котра з матір’ю залишилася в Батурині. Дорікала мати доньці: «У всьому винна тільки ти!» – «У чому я повинна, мамо? Що я любила гетьмана і вірила у його рятівниче призначення на Україні? Що він мене любив?».

Мотря ніби прокинулась, побачивши Єпіфанія. Єдине, що хотіла знати – останні слова гетьмана перед

від’їздом за Десну: «Що гетьман передав для мене?» В образі Лебедиці з’явиться Мотря Кочубеївна перед Єпіфанієм. Ось що вона розповіла йому про себе: «Полишивши свою лиху матір, дійшла до Полтави із своїм чоловіком генеральним суддею Чуйкевичем. Недовго жила з ним: перед битвою Чуйкевич перейшов на бік Петра… Я ж подалася в монастир».

Служитель Покровської церкви Єпіфаній перемагає зрадника- вовкулаку полковника Носа, котрий наказував йому знайти і вбити Мазепу…

Роман «Орда» – не лише історичний, а й філософський. Автор порушує проблему жигття і смерті (фізичної й духовної), честі й ганьби. Слова Єпіфанія – ніби про нас, сьогоднішніх: «Минув час подвигів, настала пора праці. Спершу треба засвітити храмові свічки в людських душах!» Ще не раз виб’ють вороги з наших рук меча. Тож мусим кувати іншу зброю, яку ніхто здолати не може, – мисль і дух…»


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Зачепив Батурин… (за романом «Орда»)