«Хіба хто відає, скількох людей він скривдив за своє життя…»

Оповідання відомого чеською прозаїка, драматурга, поета, сатирика Карела Чапека не втратили своєї гостроти і актуальності й сьогодні, бо письменник розкриває «вічні» проблеми людського суспільства – поняття добра і зла, доброти і байдужості, аморальності і порядності. Саме про ці вади і якості йдеться в оповіданні «Замах на життя».

Одного вечора хтось невідомий Стріляє в радника Томсу – непоказного, непримітного начальника канцелярії у якійсь установі. Вчинено замах; почато розслідування. Формальні запитання поліцейського інспектора,

який веде справу, спонукають Томсу до роздумів: хто міг бути зацікавленим у його смерті? Коли радник починає власне розслідування над собою; перед ним розкривається власне неприглядне єство, байдужість, черствість, грубість, бездушність.

Кожен може вкоротити йому життя: Роубал, якому він нетактовно натякнув на невірність його дружини; хворий на сухоти кравець, який благав про допомогу; старий кур’єр, якого він привселюдно вилаяв за дрібницю; юнак-підлеглий, якого примусив підібрати кинутий на підлогу папір; колега Ванкл, обтяжений великою родиною, що хотів зайняти його місце і розв’язати цим свої фінансові проблеми;

офіціант, якого хазяїн вигнав геть, бо він обрахував Томса на кілька крон.

Так прикрий випадок примушує радника замислитися над своєю поведінкою і дійти висновку, що буденні, звичні стосунки часто не менш страшні, ніж вбивство чи грабунок. Тому і просить інспектора припинити карну справу, визнаючи винним насамперед себе.


Аналіз вірша довкола жовтий вечір.
«Хіба хто відає, скількох людей він скривдив за своє життя…»