“Вишневий цвіт” української культури (до творчості М. Вороного)

І. Місце М. Вороного в історії української культури. (Микола Вороний посідає помітне місце в історії української культури кінця XІX – початку XX століття. Він був талановитим поетом, критиком, істориком, театральним діячем, пере­кладачем, актором і журналістом. На його поетичній творчості виховувалося не одне покоління українських поетів, але публіцистичний і науковий доробок митця так і залишився майже невідомим на Батьківщині.)

ІІ. Творчі пошуки свого місця в літературі.

1. Неоднозначність постаті М. Вороного. (У творчій біографії

поета періоди піднесення змінювалися періодами зневіри. Його захоплення робітничим рухом у Росії і Австрії, революційними ідеями змінювалися естетичними шуканнями та ідеями “чистого мистецтва”, бажання віддати себе служінню громаді змінювалося пошуком естетики в стражданнях.)

2. Творча біографія М. Вороного. (Творчу біографію М. Вороного важко по­ділити на якісь періоди. Із упевненістю можна говорити лише про певні цикли творів і настрої, що домінують у них. Лірика М. Вороного по-своєму інтерпретує настрої у суспільстві кінця XІX – початку XX столітгя. Він не мав твердості і відваги Лесі Українки, гнівної сили Івана

Франка, а тому часто опускав руки (“умів лише ридать”). Та разом з тим, у багатьох його творах проступає оптимістичний, бадьорий світогляд поета. Він активно реагує на події, що відбуваються в суспільстві, описує тяжке життя уярм­леного народу, захоплюється високими почуттями людського серця.)

3. Мрії М. Вороного про майбутнє справедливе суспільство. (Микола Воро­ний як поет і культурний діяч був у постійному пошуку ідей, шо змінять суспільство, зроблять його кращим і справедливішим. У 1901 році він наді­слав листи багатьом письменникам, у яких просив прислати свої твори до друку в альманасі “З-над хмар і долин”. Єдина вимога до цих творів – це безтенденційність і “європеїзм”. Микола Вороний мріяв змінити тональ­ність української літератури, відійти від її “шароварності”. Він вірив, шо оновлена література сприятиме демократичним змінам у суспільстві.)

ІІІ. Значення творчості М. Вороного. (Творчість Миколи Вороного до останньо­го часу була “білою плямою” в історії української літератури. А проте, вона має велике значення для нашої культури, адже це живий голос учасника ди­намічних і трагічних подій кінця XІX – початку XX століття. Творчий доро­бок Миколи Вороного став частиною того підмурку, на якому стоїть будова української поезії.)1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Що таке вірність твір-роздум.
“Вишневий цвіт” української культури (до творчості М. Вороного)