Відданість материнського серця (за поезією «Колискова»)

Поява колискових пісень – свідчення любові матерів до дітей. Прості й ніжні мелодії тихо линуть над колисками немовлят, захищаючи їх від усього лихого. Всесвітньо відома українська поетеса Леся Українка в 1890 році написала вірш «Колискова», слова якого пізніше були покладені на музику Ю. Рожавською.

Цей вірш – монолог матері, яка захоплена красою ясної місячної ночі. Пестливі слова «місяць яснесенький», «промінь тихесенький» передають доброту й ніжність неньки.

Але жінку турбує й думка про гірке життя людей. Вона хоче, щоб ще змалечку

дитина знала всю правду про «тяжку хвилиноньку», «гірку годиноньку», які можуть принести лихо. Синові доведеться битися з лихою годиною, щоб вижити, щоб не бути невільником. А до таких битв треба готуватися змалечку, набиратися сил фізичних, духовних. «Колискова» Лесі Українки – лірична поезія, в якій віддзеркалена щира відданість материнського серця, турбота за майбутнє сина та віра у його щасливу долю.

Утвердження милосердя в оповіданні Б. Грінченка «Украла» Усі теми для оповідань про дітей відомий український письменник Б. Грінченко брав з життя. З великою задушевністю і теплотою зображував прозаїк маленьких

героїв, котрим, на жаль, судилася нелегка доля.

В оповіданні «Украла» Грінченко відтворив один з епізодів тодішнього шкільного життя: дівчинка Олександра вкрала у подруги шматок хліба. Діти бачили, як був здійснений цей «злочин», згодом привели дівчинку до вчителя.

Учитель Василь Митрович досить майстерно розв’язує напружену сцену, зумівши викликати у дітей жаль і співчуття до дівчинки бо, як виявилося, крала вона хліб, тому що була голодною. Зважаюч на ті обставини, що діти терпіли страшні злидні, учитель пробуджу у школярів почуття доброти, здатності завжди підтримувати одн одного в житті. Оповідання Б. Грінченка «Украла» сповнено авторським гуманізмом, в основі якого лежить віра в людину, в її здатність до милосердя.


Бери вершину матимеш середину.
Відданість материнського серця (за поезією «Колискова»)