Уроки нашої історії (за повістю І. Франка “Захар Беркут”)

І. Історична повість “Захар Беркут” (тема – боротьба українського народу проти монголо-татарських загарбників у XІІІ ст.; ідея – саме народ є рушійною силою історії).

ІІ. Протистояння героїв повісті – представників двох таборів (мирні жителі карпатського села Тухля і Захар Беркут – монгольські загарбники і зрадник боярин Тугар Вовк):

1. Головний герой повісті Захар Беркут (найстарший, найдосвідченіший у Тухлі; значення прізвища – волелюбний, мудрий птах; має великий життєвий досвід; відчуває власну відповідальність

за долю рідної землі; на його боці – правда, любов, Бог, громада, навіть природа).

2. Боярин Тугар Вовк (хижа, пихата людина, має намір володіти землями Тухольщини і поневолити її людей, заради цього йде на зраду; від нього відмовляється навіть рідна дочка; він загинув разом з монголами; заслуговує на презирство).

3. Монгольський воєначальник Бурунда (лютий, жорстокий загарбник; звірячий характер виявляється у ставленні не тільки до мирних жителів, але й до своїх вояків; розум, сила, хоробрість послуговують злу, руйнуванню, смерті).

ІІІ. Утвердження всеперемагаючої сили народу (сила любові до рідної землі, мудрість, народна єдність – ось що допомагає вистояти у найстрашніші часи випробувань і лихоліть).


Ідеальне громадянське суспільство.
Уроки нашої історії (за повістю І. Франка “Захар Беркут”)