Творчість Антона Павловича Чехова “Душка”

Дивно переплітаються в творчості Антона Павловича Чехова сатира і глибока людяність.
Що може бути смішніше Душечки – душевно ледачою, начисто позбавленою самостійності думки і почуття? Письменник розповідає про її життя незворушно спокійним тоном, але це ще більше підсилює сатиричну гостроту розповіді. Найтоншими засобами розкриває він образ людини, майже механічно, як відлуння, повторює чужу думку. Ми читаємо про перший шлюб героїні: Після весілля жили добре. Вона сиділа у нього в касі, дивилася за порядками в саду, записувала витрати…

І

як ніби цілком серйозно звучить це чеховське жили добре. Але щастя тривало недовго. Оленька овдовіла. Горювала щиро і бурхливо, але недовго. Незабаром знову вийшла заміж. Пустовалов й Оленька, одружившись, жили добре… Тільки вона тепер сидить не в касі увеселітельногосада, а на лісовому складі. І одне тільки підкреслено монотонне, дослівно повторюється жили добре, однакове і для першого і для другого шлюбу, тонко, непомітно і наполегливо натякає на одноманітність, уявну заповненість життя Душечки, задоволеною маленьким, жалюгідним щастям.

Характерна чеховська деталь: її перший чоловік, власник розважального

саду, весь час страждає через погоду – раз дощ, не буде відвідувачів. І з приводу першого дня медового місяця автор як би мимохідь зауважує: Він був щасливий, але так як в день весілля і потім вночі йшов дощ, то з його обличчя не сходило вираження відчаю. А потім вже йдуть рядки про те, що жили добре.

Чехов вміє несподівано повернути слово, визначення, образ так, що похвала раптом обертається насмішкою, схвалення – іронією, благополуччя виявляється застоєм, а щастя – дрімотному існуванням.

Проте помилився б той, хто звів би весь зміст Душечки до вбивчою глузуванню і викриття.
Героїня залишається одна. Раніше, коли вона була дружиною керуючого складом, їй снилися гори дощок і тесу. А тепер вона дивиться байдуже на свій порожній двір. І така ж порожнеча – в її серці. Їй нема чим жити, у неї немає думок. А вона не може без прихильності, без людини, якому вона віддала б без залишку свою маленьку душу. При всієї духовної обмеженості вона все-таки людяніше своїх ділових, вічно заклопотаних, зайнятих суєтних супутників життя – проклинає дощ і розорення Кукіна, статечного лісоторговця, ветеринара, який вміє говорити тільки про хвороби і бойнях.

І коли у неї поселяється чужа дитина, вона відразу ж відчуває до нього, як до рідного, материнськи тепле почуття, дивиться на нього з розчуленням, жалістю, любов’ю і захоплено повторює за ним: Островом називається частина суші… Це, пише Чехов, було її перше думку, яка вона висловила….

Чи можна назвати цю сцену тільки сатиричної і не помітити, що тонка насмішка злита тут із сумом і гірким співчуттям героїні з її доброї, неоковирної, непросветной душею?
Душка для Чехова не зовсім втрачене і безнадійне істота. Вона міщанка, але скільки приховано в ній любові і доброти, які вона з радістю і щедро дарує людям.
У наш технічний вік, коли занадто багато жорстокості та егоїзму, я думаю, не погано б запозичити у чеховської
Душечки її сердечності, доброти і душевного тепла, які вона так щедро дарувала оточуючим, знаходячи в цьому своє щастя.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Творчість Антона Павловича Чехова “Душка”