Твір-роздум «Чи розвивається народна творчість сьогодні?»

Мені чомусь раніше здавалося, що усна народна творчість – це минувшина, щось таке, що давно записане, видрукуване і зберігається на полицях. Я замислювався над тим, чи розвивається народна творчість нині, у наші дні.

Спочатку мені здавалося, що зараз вона (особливо пісенна) не розвивається, бо мені невідомі сучасні народні пісні, весь час я чую тільки старі, записані багато років тому.

Я не розумів причин, чому раніше пісні творилися, а сьогодні не відбувається цей процес. Виходить, що раніше люди були більш творчими, а зараз ні? Але ж так

не може бути. Виникла ще одна думка: а може, пісенна народна творчість набула інших форм, про які ми не здогадуємося?

І ось що з’ясувалося: ми маємо велику кількість пісень, які люди залюбки співають нарівні з традиційно народними піснями. Але ці пісні мають авторів, їх створили поети і композитори. Наприклад, часто можна почути:

Мамо, мамо вічна і кохана,

Ви пробачте, що був неуважний.

Знаю, ви молилися за мене

Дні і ночі, сива моя нене.

І мало хто при цьому згадує, що слова написав М. Луків, і таких пісень, які співають не одне покоління, багато. І назви вони мають часто не такі, як давали їм автори:

«Про тополю», «Про мамину вишню», «По стежині дівча ішло», «Чорнобривців насіяла мати», «Сіло сонце…», «Ой летіли дикі гуси… » І ще можна багато пісень перераховувати.

Тож я дійшов такого висновку, що ці пісні за всіма ознаками є народними: їх співають, вони передаються усно (якщо й переписуються, то це не означає, що форма поширення змінила їхню популярність), мають віршовану форму, невеликі за обсягом і мають деякі варіанти. Єдине зауваження: це пісні літературного походження, що стали народними. Адже не завжди ті, хто співає ці пісні, напевно знають їхніх авторів.

Ми можемо стверджувати, що пісенний жанр народної творчості живе і сьогодні. Якийсь період історичного розвитку буде кликати до життя ті чи інші жанри народної творчості або певні теми. У часи козаччини, наприклад, були популярні маршові пісні, думи. Коли в нашій країні почалися демократичні процеси, то маршові пісні стали теж популярними. Виконувалися вони разом з іншими народними піснями і самі ставали (а може, й були) народними.

А які жанри усної народної творчості живуть сьогодні? Пісні (в основному ліричні, але й маршові теж), казки, сучасні приказки, прислів’я і невмирущий жанр – анекдоти, який буде жити століттями. Прислухайтесь, шануйте, поважайте народну творчість – скарбницю нашої мудрості, нашої історії, ми передамо наступним поколінням.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір-роздум «Чи розвивається народна творчість сьогодні?»