Твір-роздум: “Будь-яка праця стає творчістю, якщо ти вкладаєш у неї душу”

“Немає такої важкої праці, яку любов не робила б не тільки легкою, але навіть приємною”

(Джордано Бруно)

Є маса прикладів і очевидно, що праця облагороджує, але праця без душі втрачає свою цінність, стає не затребуваною суспільством. Наприклад, на клавіші фортепіано натискати здатен кожен, але не кожен грає симфонії, тим більше на сцені, перед публікою і на біс. Будь то відомий музикант, художник, письменник – усі вони вкладають у свою працю душу і роками відточують свою майстерність. Природних здібностей дуже мало для того, щоб

талант заблищав, як діамант, щоб майстерність визнали б оточуючі і однодумці.

Для користі Вітчизни, для слави власного імені, популярності в широких колах суспільства буде потрібно кропітка і титанічна праця. Чого доб’ються талановиті спортсмени або танцюристи чи актори, якщо вони не будуть нескінченно тренуватися, годинами, а часом і роками відточуючи своє мистецтво.

Деякі люди просто народилися глядачами, мислителями, а не діячами, і праця для них – тягар, що віднімає сили, дорогоцінний час, з’їдає зсередини найдорожче – натхнення. Люди творчі непристосовані до систематичної роботи. Вони поривчасті,

працюють по натхненню, періоди підйому перемежовуються з періодами апатії і навіть депресії, невдоволення собою, своїм виконанням, оцінкою критиків або просто близьких, які не оцінили по достоїнству їх працю. Будуть потрібні роки, поки майстер “дозріє” і ще довгі роки, поки його творчість оцінять сучасники.

Немає високої і низької в натхненній праці. Але є праця, яка помітний, результати якої видно всім: їжа, одяг, будинки, дороги… “Той, хто хоче бачити результати своєї праці негайно, повинен йти в шевці! ” – так сказав Альберт Ейнштейн. Є копітка робота вчених, винахідників. Коли, прийшовши додому, ми включаємо лампочку, то ясно, що її зробив робітник на заводі. Але чи багато хто в цей момент з вдячністю згадують Яблочкова і Едісона? Купуючи насіння для дачної ділянки, чи знаємо ми, що за новими сортами стоїть праця генетиків і селекціонерів? Вмикаючи телевізор, ми не замислюємося ні на мить, що якби не було Ейнштейна, Планка, Гейзенберга, які займалися, здавалося б, такими марними речами, як теорія будови атома і пристрій Всесвіту, витративши на свою працю все своє життя, не було б і більшості сучасних винаходів. Часом популярність і визнання приходять до талановитих людей вже після їх смерті.

Але без них не було б нічого з таких звичних нам благ цивілізації, як телевізор, відеомагнітофон, комп’ютер. Може бути, хтось і знає, що слово “робот” придумано Чапеком, а ось хто знає Норберта Вінера – батька сучасних інформаційних технологій? Швидше ми пригадаємо Білла Гейтса – він більш знаменитий, але в цілому, просто є інтелектуальним паразитом, що розробляє давно відкрите родовище.

Багатьом талановитим людям просто не пощастило: рід діяльності, вибраний ними, не відповідає їх здібностям, схильностям, характеру або психологічним даним. Для них праця – просто мука, рабство, безнадійний полон без перспектив звільнення! Такі люди тягнуть лямку, хто покірно, хто озлоблено, але тільки заради шматка хліба. Чи погодяться всі вони з тим, що без душі праця не приносить щастя та користі? Навряд чи.

Навіть народні уявлення про щасливе життя, перш за все, припускають неробство, веселощі і успіх. Згадаймо народні казки – російські, українські, німецькі, французькі, японські. У них часто фігурує скатертина – самобранка або горщик, якому тільки крикни – “Вари”, – і він в одну мить наповниться смачною кашею. Молочні річки з медовими берегами, чудове дерево, що приносить плоди цілий рік – символи достатку без праці.

А ось Біблійні сюжети кажуть про працю як про божий проклін за гріхи людини: “В поті чола будеш добувати хліб свій”. У всіх легендах згадується Золоте століття, коли люди були безтурботні і щасливі, земля давала по десятку врожаїв на рік, риба сама пливла в мережі.

З дитинства ми чуємо, нам вселяють, що любов до праці корениться в характері слов’янських народів, що народ поважає тільки тих, хто не лінується, а чесно трудиться, “в поті чола добуває хліб насущний”. Для більшого переконання потрібно було б просто заборонити читати або терміново переписати народні казки по-іншому, щоб казки спонукали до праці, а не до віри і очікуванню дива!

Давайте згадаємо наших, всім відомих улюблених казкових героїв. Ось, наприклад, Ємеля. Спочатку казки він начебто звичайний дурень, спочиває на печі, а потім раптом він по “щучому” велінню виявляється самим розумним і одружується на царівні, живе собі в палаці і горя не знає… Як він цього домігся? Навчався, працював, завоював положення в суспільстві? Ні, він лежав на печі, не обтяжуючи себе роботою. А коли спіймав щуку, не розуму попросив собі, а відра відправив своїм ходом додому, щоб не тягати тяжкості. І дуже радів, що з грубки вставати не потрібно – сама їде, куди треба, а Ємеля на лежанці боки гріє.

Як нашому народу представляється рай? Це країна абсолютного неробства, блаженної ліні і млості. Таким чином, народ не поспішає напружуватися і трудитися зараз, а міркує мудро – поки потерпимо, а щастя буде потім, на небесах, в раю.

Перейдемо від дитячих казок до народних героям, до тих, які викликають захоплення і заздрість у простої людини. Це удачливі купці, які хитрістю і спритністю “забивають” грошенят; везучі мужики, що знайшли скарб, випадкові люди, які раптом увійшли до милості царя або пана, обдаровані незліченними багатствами козаки, що повертаються додому з багатою здобиччю… З часів Київської Русі склалося презирливе ставлення до людей, що бережуть копійку, наполегливою працею заробляють положення і багатство, до тих, хто хоче честі “по розуму”, а не “по роду і чину”. А від людей багатих завжди чекали певного типу поведінки: марнотратства скаженого, свавілля позамежного. Пан повинен бути обов’язково самодуром. Царю ніхто не указ, його царська воля: хоче – карає, хоче – милує. Можна припустити, що з давніх здавен на Русі стан рідко був придбаним, заробленим, найчастіше – подарованим, випадковим.

Чи буде розвиватися у нас індивідуальність, щоб можна було пишатися своїм умінням і знаннями? Щоб почесними були такі заняття, як рукоділля, ремесло і вченість. Чи може змінитися ставлення нашого народу до праці? Може, якщо праця стане основою забезпеченого життя, якщо багатими будуть не найбезчесніші а найталановитіші, працьовиті і розумні.

Зазвичай талановиті люди скромні, у них прекрасні природні дані – вони співають, малюють, складають, пишуть вірші, вишивають, займаються рукоділлям і зовсім не для слави, а для своїх рідних, для свого задоволення. Такі люди нагадують польові квіти – прості і прекрасні, в очі не кидаються і не напрошуються на те, щоб їх зірвали і скористалися для наживи на їх таланті. Титанічною працею свою улюблену справу такі люди зазвичай не вважають, а з великим задоволенням, у вільний час вони займаються співом, мистецтвом, рукоділлям і передають свій дар дітям і онукам.

Напевно, такий природний дар, як талант, у будь-якому своєму прояві не вимагає особливої, напруженої праці і більш природний для людини простої, яка не прагне комусь і щось довести, особливо не фонтанує, не кричить про себе і вже тим більше не нагадує феєрверк “на годину”. А про талант, що на мить засліплює, блищить як феєрверк, а потім нічого не залишається, можна сказати, що так завжди проявляється талант чарівності.

Природна здатність подобатися і виробляти перше враження – це необхідна якість для акторів, для естрадних виконавців, фотомоделей, взагалі для розважливих і заспокійливих представників суспільства. Є у природи і такі квіти – на годин, а що ще має залишитися в пам’яті, крім задоволення від спілкування з приємною людиною і бажання побачитися з ним знову? Часто так починається перша любов, від першого враження, першої години і на все життя. Це комета, яка блиснувши, залишає лише слід на небі і спогади, як щось дивовижне і непізнане, це веселка, схід і захід сонця…

Так що, підводячи підсумки, треба сказати, що будь-яка праця потребує повної віддачі, але при цьому якщо в неї не буде вкладено душу, добрих результатів від неї не буде. Тільки в такому випадку праця перетвориться у справжню творчість і буде двигати людство уперед.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Твір-роздум: “Будь-яка праця стає творчістю, якщо ти вкладаєш у неї душу”