Твір на тему: “Як я ставлюся до твердження О. Уайльда про те, що краса вища моралі” за романом “Портрет Доріана Грея”

Художні шукання О. Уайльда пов’язані з європейськими ідеалами “мистецтва для мистецтва”, які стверджують самостійну цільність художньої творчості, незалежність мистецтва від політики і суспільних вимог.

У передмові до роману “Портрет Доріана Грея” О. Уайльд викладає основні положення естетичної теорії: “Художник – це той, хто створює прекрасне. Немає книг моральних або аморальних. Є книги добре написані або написані погано. Художник не мораліст. По суті, мистецтво – зовсім не життя. Всяке мистецтво абсолютно марне

“.

Оскільки мистецтво вище за життя, воно не може розглядатися з точки зору людської моралі. Але це зовсім не означає, що письменник стверджує “аморальне мистецтво”. Полемічним, скандальним для кінця XIX століття затвердженням О. Уайльд лише підкреслює, що мистецтво не може бути аморальним. Добре написана книга, як твір мистецтва, завжди містить урок людяності, тому що написана з позицій ідеалу і за законами краси, якої чуже все аморальне. Погано написана книга не є витвором мистецтва і не заслуговує на увагу незалежно від того, чи містить вона мораль, чи ні. Для художника вищим критерієм є краса.

З точки

зору естетичної теорії Оскара Уайльда мистецтво абсолютно марне: зрозуміти витвір мистецтва може лише людина, що тонко відчуває прекрасне, а для неї моральний урок не потрібен, бо він сам живе за законами краси, наприклад, лорд Генрі. Для інших же таке мистецтво буде недоступним: “Мистецтво – це дзеркало, що відбиває того, хто в нього дивиться, а зовсім не життя”.

У романі “Портрет Доріана Грея” органічно поєднані основні естетичні положення теорії мистецтва Оскара Уайльда, про що свідчить передмова до роману, і їх художня реалізація, якою є сам роман.

Образи О. Уайльда символічні: Доріан Грей уособлює вічну молодість, лорд Генрі – проповідник ідей гедонізму, філософії безмежного насолоди, Безіл представлений як служитель Мистецтва, Сібіла Вейн – втілення театральності життя і т. д.

У романі відтворена неповторна атмосфера прекрасного: красиві люди, блискучі висловлювання, дивовижні твори мистецтва, хоча часом салонна краса обертається порожнім прикрашенням.

Роман присвячений нетотожності мистецтва і життя, ілюстрацією чого служить історія Доріана Грея: портрет, що вбирає в себе сліди пороків реальної людини, у фіналі залишається бездоганно прекрасним шедевром, тоді як його вмираючий господар знаходить свої справжні риси.

Не бажаючи розпрощатися з молодістю і красою, милуючись власним зображенням, Грей одного разу вигукує: “Якби портрет змінювався, а я міг завжди залишатися таким, як зараз!” Фантастична думка автора дозволяє цьому бажанню виповнитися: зовнішність Доріана залишається незмінно прекрасною, в той час як жахливі злочини спотворюють портрет. Жахлива картина стає символом моральної деградації Грея.

Поняття Доріана про совість і честь стоншуються під впливом проповідей Генрі Уоттона, теорія насолоди в яких викладена диявольськи звабливо. Вислови лорда Генрі вражають уяву, тому що протистоять повсякденній, буржуазній моралі, її мисленню неповторно і не ординарно, як і у автора, який створив незабутній образ: “Єдиний спосіб позбутися спокуси – поступитися їй”, “Лише посередність – запорука популярності”, “Любов харчується повторенням, і тільки повторення перетворює просте жадання в мистецтво”, “Будь-який злочин вульгарний, так само, як і всяка вульгарність – злочин”.

Пристрасть Уайльда до парадоксів – це, за його власними словами, “бенкет з пантерами”, єдиний шанс вижити в світі лицемірів. Але не слід забувати, що будь-яка ідея не тільки захоплює за собою інших, але і приводить їх до загибелі. Засвоїв філософію “нового гедонізму” Доріан Грей в гонитві за насолодами і новими враженнями, втрачає всяке уявлення про добро і зло, адже цього на практиці вимагає спроба втілити мистецтво в життя. Твори мистецтва для нього значніше, ніж реальне життя. Наприклад, любов до актриси Сібіли Вейн виявляється любов’ю, випробовуваної героєм на героїнях Шекспіра. Любов же Сібіли була справжньою, і це зробило неможливим для неї зображати чужі пристрасті. “Мистецтво брехні”, так ціноване Доріаном, вона втратила. Невідповідність між ідеалами закоханих призвело до самогубства дівчини, яке стало завершенням її власної п’єси, Доріан же придушив спробу стати людиною – ідеї гедоніста Генрі Уоттона перемогли в сутичці між життям і мистецтвом: забувши про терзання совісті, він спокійно відправляється в оперу, щоб послухати знамениту італійську співачку Патті. Тим самим письменник ставить красу вище моральності. Однак об’єктивний зміст роману спростовує це твердження.

Історія життя і смерті Доріана Грея стає осудом гедонізму, морального нігілізму та індивідуалізму. Намагаючись остаточно покінчити з муками совісті, символом якої є портрет, герой вбиває себе. Кінцевий висновок твору О. Уайльда, по суті, укладений в словах вуличного проповідника: “Що користі людині придбати весь світ, якщо він втрачає власну душу”.

Краса в романі “Портрет Доріана Грея” знищує особистість, бо вона не справжня, людська, а диявольська, про що доводять незвичайні метаморфози портрета головного героя. Убивши себе, Доріан стає таким потворним, яким і повинен бути, а портрет знову перетворюється на прекрасний витвір мистецтва. Отже, О. Уайльд, всупереч власній ідеї, показав не тільки душевну кризу героя, а й привів його до заслуженого покарання. А художник, який переховувався під маскою естета, виявився вищим, ніж теоретик і мислитель. Такою є сила мистецтва і творчого слова. О. Уайльд добре грав парадоксами, наводив суперечливі судження, але все це було в межах художнього цілого, створеного автором, а потворне і аморальне ніколи не перемагало справжню красу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір на тему: “Як я ставлюся до твердження О. Уайльда про те, що краса вища моралі” за романом “Портрет Доріана Грея”