Твір на тему: “Пошуки сенсу життя П’єром Безуховим” за романом Л. М. Толстого “Війна і мир”

Відомий у всьому світі роман Л. М. Толстого “Війна і мир” є монументальним твором, в якому налічується більше п’ятисот персонажів, головні серед яких – Наташа Ростова, Андрій Болконський і П’єр Безухов. На початку роману Безухов показаний молодим, енергійним, абсолютно несхожим на всіх тих, хто його оточує. Він тільки що приїхав з-за кордону, він ще не вміє поводитися в світському оточенні, і від того всі його слова і вчинки здаються аристократам лицемірними, безглуздими і навіть непристойними. Лише одна людина розуміє П’єра і

завжди рада його суспільству – це князь Андрій Болконський. Він дає П’єру настанови і поради, але той забуває про дані ради і свої обіцянки вже при виході від князя Андрія. Під впливом молодості П’єр веде відчайдушне життя світського гульвіси і нероби, здійснюючи багато помилок – зокрема разом з “золотою молоддю” бере участь у прив’язуванні квартального до ведмедя з подальшим спуском обох на воду. Він ледь не вирішується, сидячи на карнизі і ризикуючи впасти, випити одним махом пляшку рому. Ставши власником величезного стану, одружується на бездушній красуні Елен. Примітно, що в один з найбільш ліричних
і щасливих для більшості людей моментів – визнання в любові – П’єр забуває, що треба сказати. Тут ми стикаємося з такими поняттями Л. М. Толстого, як справжнє і несправжнє.

Якщо щирі відчуття і слова людини йдуть з самого серця, з глибини душі, то несправжні почуття Безухова стали його великою помилкою. П’єр був нещасливий у шлюбі. У його житті настає криза, він болісно шукає вихід з морального глухого кута. Положення посилюють зрада дружини і таке потрясіння для людини, яка навіть не вміє тримати пістолет, як дуель П’єра з Долоховим, якій його образив. У підсумку після дуелі завжди спокійний, урівноважений П’єр у відповідь на зухвалість дружини зривається на неї і мало не вбиває її. Вражений своїм вчинком, П’єр розуміє, що не може більше залишатися в Москві, поруч з дружиною і з людьми, які засуджують його за дуель. Він їде в Петербург, біжить від себе, від свого колишнього життя, усвідомлюючи необхідність змін.

П’єр знаходиться на життєвому роздоріжжі, він не знає, що робити, чим зайнятися тепер, звільнившись від пут світського суспільства і порвавши з колишнім життям. На шляху в Петербург П’єр замислюється над сенсом буття, намагаючись знайти собі місце в цьому світі і зрозуміти своє призначення. І тут відбувається одна з ключових подій в житті Безухова – він зустрічає масона Баздеєва. Користуючись тим, що П’єр знаходиться на життєвому перехресті, Баздеєв без труда заманює його в масонське суспільство, яке нібито проповідує ідеали добра і релігії та має метою викорінення зла і вдосконалення роду людського. На ділі масонська ложа – те ж світське суспільство, і багато хто з його учасників, вступаючи до лав ложи, мав на меті лише завести вигідне знайомство, як це зробив Борис Друбецький. Але П’єр серйозно захопився ідеями масонства, розуміючи його як вчення про братерство і любов. Він відкритий для добра, йому не терпиться зробити щось хороше, і він спрямовує свої сили на благоустрій кріпаків, будівництво шкіл, лікарень. Але, як писав Толстой, “П’єр не мав тієї практичної чіпкості”, і тому в нього толком нічого не виходило – старости брехали і обкрадали його, хоча сам він був упевнений, що всі справи просуваються відмінно.

Брати-масони не поділяли ентузіазму П’єра. Вони користувалися його щедрістю і наївністю, прибираючи до рук гроші, що виділялися ним на благодійність. П’єр вимовляє в ложі мову, закликаючи своїх однодумців звернутися до початкових ідеалів масонства і присвятити себе досягненню тих цілей, які поставив перед собою П’єр і до яких повинен прагнути, на його думку, кожен масон. Але він залишився незрозумілим.

Початок війни 1812 року змусив П’єра залишити масонську діяльність. Охоплений патріотичними почуттями, він споряджає полк, бажаючи внести свою лепту в боротьбу з Наполеоном. Гостре бажання бути причетним до святої справи визволення Вітчизни приводить П’єра на Бородінське поле. Спілкуючись з солдатами – простими людьми – він зрозумів, що справжню історію творить наймогутніша сила у світі – народ.

Ось його роздуми після пережитого ним кошмару бородінського бою: “Слава Богу, що цього немає більше. О, який жахливий страх і як ганебно я віддався йому! А вони… вони весь час, до кінця були тверді, спокійні… “. Вони в розумінні П’єра були просто солдати – ті, які знаходилися поряд з ним на полі бою і гинули за Росію. П’єр думав: “Солдатом бути, просто солдатом. Увійти в цей загальний настрій істотою, перейнятися тим, що робить їх такими. Але як скинути з себе все це зайве, диявольське, весь тягар цього зовнішнього? Один час я міг бути людиною. Я міг бігти від батька, як хотів. Я міг ще після дуелі з Долоховим бути посланий у солдати”. У цих думках – бажання П’єра бути ближче до народу, перейнятися його мудрістю і простотою. У результаті цих роздумів і різних кабалістичних обчислень він вирішує залишитися в Москві, бачачи своє призначення у вбивстві Наполеона. Але доля розпоряджається інакше – він потрапляє в полон до французів.

Для П’єра настає фінальний етап його шляху пошуку сенсу життя. Він зустрічає Платона Каратаєва. У свідомості Безухова він став уособленням всього російського народу – безмежно мудрого, доброго, лагідного. У спілкуванні з Каратаєвим П’єр знаходить всі ці якості і “той спокій і задоволення собою, до яких він марно прагнув колись”. Але головне – П’єр знайшов Бога. “Він не міг мати цілі, тому що він тепер мав віру, – не віру в які-небудь правила або слова, або думки але віру живого завжди бога, який завжди відчутний… У полоні він дізнався, що бог в Каратаєві більш великий, нескінченний і незбагненний. Каратаєв зруйнував всі його розумові споруди і страшного питання – “Навіщо?” – тепер для нього не існувало. Тепер на це питання – “Навіщо?” у душі Безухова завжди готова буде проста відповідь: поки ще є бог, той бог, без волі якого не спаде волосина з голови людини”.

П’єр досяг гармонії з самим собою, знайшов відповіді на питання, які мучили його все життя, він навчився дивитися на все дріб’язкове, житейська, побутове крізь пальці. Він “радісно споглядав навколо себе вічно мінливе, вічне велике, незбагненне і нескінченне життя”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір на тему: “Пошуки сенсу життя П’єром Безуховим” за романом Л. М. Толстого “Війна і мир”