Твiр на тему: “Лiтописцi – справжнi патрiоти рiдного краю”

Для становлення української літератури надзвичайне значення у всі часи мали твори українських літописців XVII-XVIII століть. Це так звані козацькі літописи. Ці твори змушують дивуватися нашими талановитими предками і пишатися таким спадком.

Найвідоміші українські літописці Величко, Грабянка, Самовидець та багато інших, скоріш за все, самі були свідками тих історичних подій у житті нашого народу, які подавали майже у хронологічному порядку. У літописах того часу спочатку висвітлюються факти, які спричинили визвольну боротьбу українського

народу проти польської шляхти, а потім в усіх деталях описують саму війну, життя співвітчизників у ті часи, стосунки України з іншими державами та внутрішнє становище в українських землях.

Завдяки українським літописцям нам відомо не тільки про більшість проблем тогочасного життя, а й про ставлення до тих проблем авторів літописів. Давньоукраїнські та давньоруські літописи є цінним джерелом для дослідження історії нашої країни, особливо у період середньовіччя. Наприклад, такі відомі твори літописців, як “Літопис подій у південно-західній Росії в XVII столітті”, “Дії презельної брані” і “Літописи

Самовидця” були створені на основі багатого історичного матеріалу і несуть в собі життєву правду про багатовікові страждання українського народу та про його героїчне минуле.

Твори літописців яскраво подають сучасним читачам подвиги видатних українських воїнів, зокрема Богдана Хмельницького. Вони оспівують кмітливість і хоробрість козацтва, дуже влучно передають психологічний стан тогочасних українців і їх ворогів.

Особисто мене проймає гордість, коли я читаю літописи про видатних українців, серед яких і Іван Сірко. Цю людину, яка народилася на Харківщині і стала легендарною постаттю нашої історії, з великою любов’ю описує літописець Самійло Величко. Цінність його літописів полягає у тому, що вони стали корисним предметом і уважно вивчалися істориками і письменниками наступних поколінь. Ці літописи допомагали їм більш детально розбиратися у досить складних і заплутаних історичних подіях середньовіччя.

У козацьких літописах відображається життя українського народу і його боротьба за самобутній шлях розвитку України, за свої національні права і незалежність Батьківщини. У багатьох літописах їх автори прославляють козацьке військо і їхнього геніального полководця Богдана Хмельницького. У своїх творах літописці вказують на силу нашого народу і тим самим стверджують його перемогу над будь-якими ворогами. У літописах відображено не тільки подвиги талановитих ватажків, а й звичайного люду.

Підтвердженням тому можуть стати слова із одного з літописів Самійла Величка: “В дальшій паход з Хмельницьким рушило, увидевши з сторони албо з гори якой оное, можно било сказать, же то суть ниви, красноцветущим голендерським албо влоским маком засеянніи и прокветнувшіи”. Смерть Хмельницького дуже боляче вразила серця українського народу і серце самого літописця. Усвідомлюючи невиправну для своїх земляків втрату, літописець пише: “Умер добрій вождь наш, оставивши по себе бесмертную славу”.

В українських літописах, окрім зведених у хронологічному порядку історичних подій, можна знайти розповіді, роздуми, описи і легенди, які доповнюють історію нашого народу, допомагають краще її зрозуміти і більш детально довідатися про життя певних історичних постатей. Це дає усі підстави для того, щоб вважати українські літописи найціннішим історично-літературним надбанням нашого народу.

Взагалі, твір будь-якого письменника – це вже надбання. А твір літописця – це предмет вивчення істориками та письменниками, джерело роздумів над долею нашого багатостраждального народу, привод для розмірковувань над боротьбою наших предків за свободу та незалежність рідної землі, розмірковувань над одвічними проблемами людського життя.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твiр на тему: “Лiтописцi – справжнi патрiоти рiдного краю”