Сторінка: Трагедокомедія Феофана Прокоповича “Володимир’ як зразок шкільної драми

Трагедокомедія Феофана Прокоповича “Володимир”
як зразок шкільної драми
Шкільна драма була поширеною на Україні в барокову добу XVІІ-XVІІІ століття. Писали ці твори викладачі риторики Києво-Могилянської академії. У шкільній драмі розігрувались сюжети, як правило, релігійного характеру. Так, драма Феофана Прокоповича присвячена засновнику християнства на Русі Володимиру Великому. Шкільна драма мала мати кілька типів, в залежності від тематики: великодні, різдвяні, драми про святих православної церкви та історичні драми. До останнього

типу драми належить п’єса “Володимир”.
За жанровою формою у творі наявні елементи трагедії й комедії. Трагедійним є образ головного героя, котрий через внутрішні протиріччя, вагання вирішує хрестити Київ. Комедійним є сатиричне зображення жерців Жеривола, Куроїда та Піяра.
Як і в кожній шкільній драмі, в творі був хор, ми бачимо це в епізоді драми. Панегірик співають Андрій-апостол із янголами. Розповідається про подальшу долю Києва:
“Був у тьмі ти раніше, хоча перед миром
Світлим ділом преславний, але ще кумирам
Темним ти покорявся, був чорний в безвір’ї.
Отож світлом себе ти осяй невечірнім!”
.
За структурою драма “Володимир” складається з прологу, основної частини та епілогу. Наприклад, в пролозі розповідається по занепокоєння жерців Жеривола, Куроїда та Піяра з приводу того, що Володимир збирається хрестити Київську Русь. Основна частина твору присвячена головному герою. Володимир вислуховує грецького філософа, синів Бориса й Гліба, перш ніж прийняти остаточне рішення.
Слід ще зазначити, що шкільна драма доби бароко мала важливе значення для подальшого розвитку української драматургії (XІX століття), її вплив був величезний і в Росії.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Наскільки людині варто дослухатися до думки про неї.
Сторінка: Трагедокомедія Феофана Прокоповича “Володимир’ як зразок шкільної драми