Ставлення до землі в романі «Марія»

Ім’я Уласа Самчука повернулося до українців через роки забуття. Роман «Марія» – своєрідна сторінка художнього відтворення історії рідного народу, його самобутності. Любов до землі – споконвічна українська традиція, бо земля саме для слов’янина є і годувальницею, і мірилом людської значущості, і виміром добробуту, і навіть моральності.

Письменник підкреслює, що руйнування особистості це – «…втрата зв’язку з землею, яка в собі ховає могутні сили любові до Бога, природи, Батьківщини. Земля без слів виховує в людині почуття

господаря, трудівника, вимагає від неї щодня дбати про її безпеку, зберігання краси і родючості».

Земля сторицею віддає людині за самовіддану працю. Корній, Марія, Гнат турботливо ставляться до землі. «Марія тішилася і працювала, як могла. А працювати вміла і не цуралася праці»,-говорить автор про головну героїню. А Корній «чує радість, чує велич, чує присутність вищої, вічної сили». Сили Бога і землі. У романі зображено й образ Максима, який байдуже ставиться до праці, до землі, до покликання хлібороба. Допомогу батькові по господарству він називає «службою», прагне легкого хліба у житті. Він не шанує усталених традицій народу,

порушує біблійну заповідь поважати батьків своїх. Тому й доля його викликає співчуття.

Автор на сторінках твору знаходить місце й для осмислення проблем виховання в родинах працею, любов до якої необхідно прищеплювати дітям змалку: «У народі застерігають: якщо хочеш мати в своїй сім’ї виродка, дай синові чи дочці все, що вони хочуть, і позбав їх можливості працювати, неробство неодмінно веде до нещастя».

Отже, в романі «Марія» Уласа Самчука підкреслена значущість землі в житті українців. Традиційно бережливе ставлення до неї несе в собі великий енергетичний заряд і містить високі моральні якості. Але зараз часто можна спостерігати споживацьке ставлення до землі. Коли ми втратили здатність «відчувати» її стан? Коли втратили віру в радість спілкування з нею? Чому забули, що відрив від землі веде до деморалізації нації?

Відповісти на ці питання намагався у творі Улас Самчук, письменник, серце й думки якого завжди були з Україною, її землею та людьми, що плекають віковічне почуття бережливого ставлення до годувальниці.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Перемагають лише сильні..
Ставлення до землі в романі «Марія»