Сорочка в народних повір’ях

У давнину сорочка вважалася досить небезпечною в розумінні негативної магічної дії на здоров’я. У Карпатах, наприклад, щоб знешкодити подібний вплив на людину нової сорочки, від коміра до низу пропускали ніж або голку.

Згідно з давнім світоглядом, метал своїм блиском має силу знищувати зло. На Покутті, аби усунути небезпеку від нової сорочки, перед одяганням загортали в неї хліб. У лемків залишком уявлень про небезпечну сорочку зустрічаємо повчання, що коли в жінку «поселився злий дух», то треба зірвати одяг.

У гуцулів, щоб вилікуватися

від недуги, кидали на Івана Купала сорочку на воду й утікали від неї, не озираючись. У центральних районах України робили те ж саме, щоб вивільнитися від «клевети-клеветищі, поговору-поговорища». Мотив «небезпечної» для життя сорочки нерідко зустрічається і в фольклорі: парубок або дівчина засинають мертвим сном, одягнувши на себе нову сорочку.

Таким чином, щоб сорочка була не в силі завдати людині шкоди, необхідно було здійснити відповідні заходи, одним з яких і стало нанесення вишивки, котра мала не лише знешкодити вищеназвану небезпеку, а й перетворити сорочку на своєрідний «панцир», щоб не проникла зла сила.

Власне,

тому орнамент і наносився на найбільш небезпечні для людини місця – комір, манжети. Орнамент складався не просто з малюнків, а із своєрідних оберегів – хрестиків, що уособлювали сонце, ромбів, які символізували землю, та інших знаків, проти котрих, згідно з народним світосприйняттям, була безсила всіляка «нечисть».

З часом магічний смисл орнаменту забувся, проте з. нього розвинувся зміст моральний: вишивка на сорочці стала уособлювати любов і відданість, що мали вберегти від усього недоброго: загибелі, злидарства, гріха, відступництва. Ось чому саме сорочку дарує хлопцеві дівчина, синові – мати, чоловікові – дружина.

Наречена, даруючи своєму коханому вишиванку, ще й прикріплює до її уставок барвінок, щоб бути чоловікові милою, як квітка, та колоски, щоб було хліба досить. І ще один з найважливіших моментів. Сорочку необхідно було вишивати з любов’ю.

Одяг, пошитий з позитивними емоціями, буде енергетично обігрівати людину, захищати її від усього злого. Доведено сучасними дослідниками, що одяг має свою «пам’ять», тому шити його треба тільки в гарному настрої.

Дуже багато дізнаємося з давніх джерел. Варто лише уважно прислухатися до їх звуків та вдивитися в їх незнищенні корені.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Мій кумир твір.
Сорочка в народних повір’ях