Сатира і гумор у творчому доробку Самійленка

Сатира і гумор В. Самійленка були знаменним явищем в історії української літератури кінця XIX – початку XX століття. Поет увібрав у себе прикметну рису українського гумору – його лагідність, доброзичливість, його колючість і нищівність, коли він стосується лихих людей.

Одним з кращих іронічних творів талановитого поета є вірш «Ельдорадо». У спогадах про В. Самійленка читаємо, що без цього вірша не розпочиналася жодна вечірка діячів культури в кінці XIX століття. Його читали студенти, актори, письменники, поети й сам автор. Твір завоював

виключну популярність.

Нікого не міг обминути його початок, де мова йде про якусь далеку щасливу країну, «пишну, вільну й щастям горду». Тут усе для народу, та останній рядок відразу заперечує райдужний опис тієї «щасливої землі».

Воля, правда – то лише слова, за ними автор вбачає тоталітарний самодержавний лад Росії. Привілля в цій країні тільки держимордам; про волю можна говорити в острозі, за правду відчути на своїй спині удари батогів.

У тій країні про беззаконні дії говорять тихо, пошепки, за провинність карають бідних, нагороди роздають багатим. Автор наголошує на тому, що в Росії скрізь розбрат:

Всі там п’ють самую воду Та горілку та горілку.

Особливого вияву іронія набуває у строфі, де говориться про працелюбність панів, автор підсилює цю думку епітетом «роботящі». У тій країні відсутня свобода слова, цензура «все черкає, все черкає» й не пропускає до друку вільної думки.

Якщо ж хтось з письменників надрукує твір, у якому викривається сваволя, його з тріумфом відправлять до Сибіру. Особливий акцент Самійленко робить на проблемі патріотизму. Представники панівного класу не знають рідної мови, культури, а говорять лише французькою. Політика уряду сприяє

розпалюванню національної ворожнечі. Населення позбавлене громадянських прав, а в газетах пишуть про щасливе життя, У країні не діє судова система, покарання отримують лише бідні…

Вірш «Ельдорадо» мав кілька варіантів. В одному з них є строфа, де згадуються терористичні дії уряду.

Ідея вірша – засудження царського самодержавства. Цим віршем автор ставить до ганебного стовпа російську монархію.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Сатира і гумор у творчому доробку Самійленка