Роль побутових деталей у поемі «Енеїда»

Творчість класика нової української літератури І.П. Котляревського належить до тих вічно живих явищ, про які кожна епоха складає своє судження, не вичерпуючи при цьому всього багатства і глибини її змісту.

У вірші «На вічну пам’ять Котляревському» Т.Г. Шевченко, називаючи письменника «праведною душею», пророкував невмирущу славу його імені: Будеш, батьку, панувати, Поки живуть люди, Поки сонце з неба сяє, Тебе не забудуть.

Шевченкові слова стали пророчими. Більше 200 років минуло з часу появи «Енеїди» Котляревського, але й сьогодні цей

твір є не тільки фактом історії літератури, а живим явищем сучасної культури, яке допомагає нам відчувати безперервність буття в його історичному розвитку, збагачує наші уявлення про світ у просторі й часі, примножує особистий досвід, дає естетичне задоволення, пробуджує і розвиває нашу самосвідомість. У вірші В. Сосюри «І.П. Котляревському» читаємо: Над книжкою твоєї «Енеїди» Нащадок схилить радісне чоло.

«Енеїда» була популярною завжди. Відчувається її популярність і в наш час, бо, читаючи цей шедевр, відкриваєш багато картин з життя українського народу: описи вечорниць, похорону, поминок, ворожінь, танців (горлиця, третяк,

гопак, гайдук, журавель, халяндра) та всіляких забав (у свинки, у Панаса, в хрещика).

Справжній реєстр народних ігор! Картини життя народу в «Енеїді» створюють таке враження, ніби перебуваєш в українському селі. Безперечно, це досягається великою кількістю побутових деталей, яскравістю й досконалістю їх опису.

Народні звичаї, повір’я, одяг, посуд, їжа описані в поемі інколи докладніше, ніж у спеціальних етнографічних дослідженнях, наприклад, картини навчання, субіток, забав у Дідони тощо. Або простежимо змалювання жіночого й чоловічого одягу та взуття: Дідони: Взяла кораблик бархатовий, Спідницю і корсет шовковий І начепила ланцюжок; Червоні чоботи обула Та і запаски не забула, А в руки з вибійки платок Енея:

Штани і пару чобіток;

Сорочку і каптан з китайки,

І шапку, пояс з каламайки,

І чорний шовковий платок.

Різновиди народного чоловічого та жіночого взуття: а) личаки; б) постоли; в) чоботи (кінець XIX – початок XX ст., Середнє Придніпров’я)

Хоча побутові описи в поемі й переобтяжені безліччю деталей, вони легкі і перебувають у нестримному русі. Недаремно Котляревського ще за життя називали блискучим побутописцем, а його «Енеїду» – збірником з українського народознавства, барвистого життя України. Своїм твором митець-новатор довів, що й у рамках бурлескного жанру можна правдиво показати життя народу.

«Списуючи з природи,- писав письменник і педагог С. Стеблін-Камінський,- автор ніде не погрішив проти істини, народність відображається в поемі, як у дзеркалі».

Поема й нині має суспільне значення, бо, без сумніву, впливає на почуття, пробуджує національну свідомість, розкриває характер українців.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Твір мініатюра про мову рідну.
Роль побутових деталей у поемі «Енеїда»