Природний розум і врода Роксолани (за твором О. Назарука “Роксоляна”)

Кожен народ і кожна епоха мають своїх героїв. Чи можна собі уявити Фран­цію без Жанни д’Арк, Англію без адмірала Нельсона, Росію без Мініна і Пожарського? Усі згадані і не згадані герої є уособленням народного ідеалу справжньої людини, втіленням розуму і сміливості, милосердя і терпимості, високого патріотизму і самовідданості. Одним із таких ідеалів для нас, українців, є Настя Лісовська, донька рогатинського священика, яка пройшла шлях від татарської бранки до великої султанші Стамбула.

Мабуть, кожного з нас цікавить питання: як звичайній

українській дівчині це вдалося? “То була доля”, – скажуть ті, хто звик покладатися лише на долю. “Ні, наша доля в наших руках”, – відповідатимуть опоненти. Згоди дійти не­можливо, тому для всіх минулих, сучасних і прийдешніх поколінь питання так і залишиться риторичним. І лише одне людина, султан Сулейман Пишний, знав, що таку перлину на його шлях кинув Аллах. Тож саме він розпорядився спіль­ною долею Роксолани та Сулеймана. Повелителя величезної Османської імперії, який завойовував цілі народи, самого підкорила звичайна дівчина-чужинка.

Роксолана, сама того не усвідомлюючи, мала найпотужнішу

зброю – красу і розум, якими її щедро наділила природа.

Після першої ж зустрічі султан зрозумів, що “в душі розцвіла друга міцна лю­бов”. Він не міг ні на мить забути невеличку на зріст, граціозну дівчину з золотистим волоссям, яка дивилася прямо йому в очі своїми променистими “легко синіми” очима. Її біле личко нагадувало правителю цвіт жасмину. Та, мабуть, найбільше Сулеймана вразили розум і почуття гідності нової мешканки гарему. Цим вона нагадувала його матір, яку він дуже любив і поважав. Після кожної нової розмови Султану здавалося, що вона “належала до найвище освічених улемів ісламу”. Але не лише непересічним розумом, умінням дати мудру пораду полонила його українка, а ще й добротою, милосердям, тобто красою душевною. Адже чи кожна жінка здатна витратити запропоновані чоловіком кошти для будівництва лікарні, кухні для убогих, школи, бібліотеки, лікарні для психічно хворих людей?.

Кохання було настільки сильним, що, здавалося, полум’ям своїх сердець ве­ликий султан і чарівна Роксолана запалили нову зірку на небосхилі. Заради ко­ханої Гуррем великий правитель порушив деякі багатовікові традиції свого на­роду: розпустив гарем, припинив набіги на Україну.

Отож, аналізуючи образ Роксолани, ми впевнилися в істинності думки: “Ро­зум і краса – непереможна сила”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Природний розум і врода Роксолани (за твором О. Назарука “Роксоляна”)