Перлина архітектури

Будинок Полтавської земської управи вважається пам’яткою українського архітектурного стилю, започаткованого Василем Кричевським.

Перемога в конкурсі проектів стала особистою перемогою тридцятирічного художника-архітектора, який мав прекрасний естетичний смак і неабиякий будівельно-проектний досвід, бо працював у цій сфері з п’ятнадцяти років. Він наполегливо займався самоосвітою, стажувався у майстернях популярних на той час архітекторів, малював акварельні краєвиди околиць міста, у Харківському університеті слухав лекції

відомих учених, був знайомий з багатьма художниками: Григорієм та Іваном М’ясоєдовими, Михайлом Врубелем, Миколою Уваровим. Початок творчої діяльності митця припадає на той період, коли лише поодинокі представники української інтелігенції замислювалися над долею культури свого народу. Земський будинок, побудований за проектом Василя Кри-чевського, вигідно вирізняється своєрідною архітектурою, вдало вписується в природне середовище. Загальна імпозантність, урочистість і парадність витримана й доповнена вдалим добором національних форм як у загальному вирішенні, так і в деталях.

Будівничий полтавського

“палацу” широко використав, творчо переосмисливши, прийоми, форми й деталі традиційної архітектури та будівництва (народного, оборонного, культового), що побутували на землях України і, зокрема, на її лівобережній і центральній частинах. В. Кричевський органічно поєднав традицію з новітніми архітектурними потребами. У численних композиціях, виконаних у майоліці, прикрасах на дереві, настінному малюванні, відчувається глибинне засвоєння В. Кричевським народної мистецької культури. Його артистичні й професійно ясні композиції базуються на традиціях хатнього настінного малювання, на килимових і тканих виробах з їх геометричними і рослинними узорами, на’бароковому шитті, полтавських рушниках, на розписах полив’яних і непо-лив’яних кахлів, малюванні на мисках, тригранно-виїмчастому дерев’яному різьбленні, писанкарстві.

Зовнішня архітектура відповідає внутрішній. До речі, це було характерно для народної, церковної архітектури України і почало входити в професійну архітектурну практику на початку XX століття.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Перлина архітектури