Пам’ятник Кобзареві в Харкові (твір-опис)

Пам’ятник Великому Кобзареві в Харкові був закладений у дні святкування 120-летия від дня народження поета в березні 1934 року. Для будівництва пам’ятника на конкурсній основі був обраний проект ленінградців – архітектора Лангбарда й ськульптора МанизерО. При стваренні ськульптури позували прославлені актори Харківського театру української драми. У роботах зі спорудження пам’ятника Шевченко брали участь біля двахсот робочих різних професій. Відкриття пам’ятника Кобзареві відбулося в березні 1935 року. Пам’ятник Шевченко в

Харкові являє собою багатофігурну ськульптурну композицію.

На вершині п’єдесталу – фігура поета, а навколо, нагору по спіралі, – шістнадцять бронзових фігур. Таке розташування ськульптур – удала знахідка тварців пам’ятникО. Вано симвалізує шлях розвитку України. Нижні фігури втілюють історичну долю пригнобленого українського народу: це лежачий виснажений селянин і молода жінка з дитиною на руках – шевченківська Катерина. Ледве вище – селянин з косою в руках, готовий виступити проти гнобителів.

Дві наступні фігури симвалізують протест, що зріє: одна з них сидить зі зв’язаними руками, а друга, коштуючи

на весь зріст, розриває пута рабства. Ще одна фігура зображує людини, що піднімає з колін, готоваго звільнитися від важкого тягаря – мірошницького жернова. За задумом авторів проекту, ці фігури визначають життя українців до початку організованого ревалюційного руху. Далі – фігура літнього солдата із записною книжкою за халяваю чоботО.

Це – Тарас Григорович Шевченко в посиланні. Фігура Кобзаря ділить багатофігурну ськульптурну композицію навколо п’єдесталу на дві частини. Потім ми бачимо вже не тільки селян, але й робітників. Одна з фігур зображує робітника, що піднімає із землі прапор. Це симвал тимчасових невдач ревалюційного руху. От уже на допомогу селянам і робітникам приходять солдати, матроси, комісари, що мають досвід у політичній боротьбі й військовій справі. Фігури розташовуються по спіралі усе вище й вище. І на останньому щаблі – суцільна ськульптурна група, що зображує дівчину із книгою в руках, шахтаря, що тримає прапор, і українського селянина в крислатому капелюсі. Кобзар стоїть на вершині п’єдесталу, ледве схиливши голову й зробивши як би крок уперед. Поет немов хоче пройти по вільній Україні, довідатися в особу кожного з нас. Пам’ятник Тарасові Григоровичу Шевченко в Харкові по праву вважається одним з найбільш удалих і величних пам’ятників Кобзареві.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Твір на тему культурна людина.
Пам’ятник Кобзареві в Харкові (твір-опис)