Омар Хайям – неперевершений майстер рубаї

Ми відкриваємо для себе світ мусульманського Ренесансу – глибокий, змістовний, філософський, науковий. Яскравим представником його був Омар Хайям – не тільки, як вважає широкий загал, співець вина і радощів життя, а енциклопедично освічена людина, астроном, математик, фізик, філософ і поет.

На відміну від свого попередника Фірдоусі, який писав двовіршами (бейтами), Хайям створив і відшліфував найскладніший жанр персько-таджицької літератури – рубаї. У таких віршах три або й чотири рядки римуються між собою. Кожен чотиривірш поета

– не маленька поема.

Сходознавці-перекладачі об’єднали їх у збірку «Рубайят», що нині відома у всьому світі. Кожен вірш – це своєрідна філософська притча, повчання, відповідь і запитання на проблеми нашого буття.

Серед рубаї Хайяма значне місце займають вірші про Всесвіт і буття в ньому людини:

Коли у небуття і ймення наше кане,

Незгасне сонечко у світі полум’яне,

Нас не було, та світ не був від того гірший,

Він не погіршає й тоді, як нас не стане.

До питання вічності Всесвіту і життя у ньому людини поет підходить філософськи, як науковець: «того, що суджено, боятися не треба», але прожити свій

недовгий вік треба за законами доброти, любові та людяності.

У деяких віршах поет стверджує, що він – не аскет, не святенник, що він – звичайна, грішна людина, але, знову-таки, визнає одну істину:

Хоч я не шліфував покірності перлину,

І тягаря гріхів з плечей своїх не скинув,

Все ж не пускаюся я берега надії,

Бо тільки істину я визнаю єдину.

Ця істина – пізнання. Хайям не був кабінетним вченим – інакше як би він так образно і яскраво змалював насолоди життя – кохання, дружні застілля, прекрасну у всіх проявах природу.


Твір на тему я відкриваю збірку поезій шарля бодлера.
Омар Хайям – неперевершений майстер рубаї