На чому тримається влада Хорхе у романі У. Еко “Ім’я троянди”?

Розміщено від Tvіr в Вторник 25 мая

В основі суперечки міх Адельмом (художником маргінальних мініатюр), Венанцієм (перекладачем з арабської і грецької) та Хорхе є думка про те, яку роль в житті людини повинен відігравати сміх. “Венанцій сказав, що навіть у Аристотеля говориться про жарти та словесні ігри як про засоби найкращого пізнання істини і що, отже, сміх не може бути дурною справою, якщо сприяє відновленню істини”. Сміх, словесні ігри, жарти сприймаються як явища одного ряду, які можуть символізувати мистецтво, творчість. Цікаво,

що дискусія продовжується і після смерті учасників. її переказують інші монахи.

Детективне розслідування допомагає відновити її. Хорхе заперечує позитивну роль сміху в житті людини. Він уособлює справжню владу, яка завжди в затінку. Сліпий монах багато років керує життям монастиря, жодне важливе рішення не приймається без його участі, без його згоди. “Спочатку було Слово, і Слово було у Бога, і Слово було Бог”, – саме таке розуміння слова охороняє Хорхе. Для нього в слові втілюється божественний закон. “Однак закон може бути встановлений тільки за допомогою страху, якого повне титулування – страх Божий”.

Не випадково Хорхе вважається душею бібліотеки, де зібрана найбагатша колекція Апокаліпсиса та його тлумачень. Монастир живе в постійному очікуванні кінця світу. І Хорхе робить все, щоб цей страх підтримувати. На цьому тримається його влада, його авторитет. Отже, Хорхе, з одного боку, охороняє міф, з іншого – використовує його, бо міф визначає свідомість монахів, особливим чином впливає на реальне життя. Адельм від страху перед страшним покаранням покінчив життя самогубством. Дольчин робить жахливі речі, щоб наблизити час Страшного суду. І навіть Вільгельм “уявив, ніби низка злочинів повторює музику семи апокаліптичних труб”, хоча насправді ці знаки були чистою випадковістю. Наприклад, коли Малахія вхопився за зоряний глобус – перший важкий предмет, що опинився під рукою, щоб убити Северина. А монахи витлумачили це так, що третина зірок впала на землю. Тільки людина, яка живе в постійному очікуванні пророцтв Апокаліпсиса, може вбачати в обставинах смерті монахів знаки з книги Іоанна. З іншого боку, Хорхе, коли їсть отруєні сторінки книги Аристотеля, промовляє: “ти ж очікував сьомої труби – хіба не так? Слухай-но, що говорить голос з неба! Приховай те, що говорили сім громів, і не пиши цього, а піди візьми розгорнуту книгу та з’їж: Ті, вона буде гірка в утробі твоїй, але в устах твоїх буде солодка, як мед. Бачили? Ось я і ховаю те, що не повинно звучати, ховаю в своїй утробі і сам стаю йому могилою”. Зрозуміло, що коли міф стає частиною свідомості людей, то і реальне життя будується на основі цього міфу.

Чому Хорхе так боїться книги Аристотеля? Хорхе в тексті грецького філософа побачив загрозу встановленому порядку речей, загрозу таємниці Божественного Слова. Він вважав, що сміх дозволяє людині позбавитися страху: “Ця книга могла б посіяти в світі думку, що звільнення від страху перед дияволом – наука”.Бо філософ у своїй праці розкрив таємниці своєрідної гострої зброї – сміху. І коли ці таємниці належать пастирям, вони можуть охороняти закон і тримати в покорі простолюд. Коли ж цією зброєю оволодіє мужик, то “раби почнуть видавати закон”, але в такому випадку всі будуть підкорятися “відсутності усякого закону”. У статті “Середньовіччя вже почалося” У. Еко стверджує: “Влада боїться послаблення церемоніалу і відсутності формального дотримання установлення, або бачить в цьому прагнення зірвати традиційний порядок речей і впровадити новий звичай”.

Отже, головний конфлікт роману полягає в протистоянні Вільгельма та Хорхе. Відбувається боротьба за текст, в якій Вільгельм уособлює інтелігенцію, Хорхе – владу. У. Еко переконаний, що пошук священного тексту відбувається в будь-якому суспільстві. Основна місія цього тексту – поновити загальну базу дискусії, відштовхуючись від якої, можливо було б грати відмінностями та протиставленнями. І таким чином створити культурне поле, яке б вплинуло на загальний культурний рівень усього суспільства. Існує небезпека, що при сильній владі текст буде недосяжний, або взагалі знищений. Тоді будь-яка дискусія в принципі неможлива. Але існує інша загроза, яку передбачив Хорхе: “Однак у той день, коли авторитетом філософа будуть узаконені маргінальні ігри розбещеної уяви, о! В цей день дійсно те, що було маргінальним, побічним, перескочить у середину, а про середину втратиться всяке уявлення”. А це загрожує повним безладом, “спотворенням уже створених, самих священних і найшановніших картин, – о, в цей день і ти, і вся твоя наука, Вільгельме, будете зруйновані”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

На чому тримається влада Хорхе у романі У. Еко “Ім’я троянди”?