Мої враження від роману “Вершники” Юрія Яновського

Прозаїків з такою великою художньою енергією, як була вона у Ю. Яновського, світова література XX століття знає не більше двох десятків. Серед них – Хемінгуей і Ремарк, Айтматов і Маркес, Гончар… Всі вони, здається, повністю розкрились перед людством найголовнішими гранями своїх талантів, а Яновський, маючи такий же творчий потенціал, тільки виявив цілковиту готовність зробити це. Перешкодило розп’яття на гратах нормативного соцреалізму…
Народжений українським степом, який південною своєю межею зливається з найсинішим у світі

Чорним морем, Ю. Яновський одержав від природи типове романтичне світовідчуття.
Саме ця стихія – степ у єднанні з морем – вела його до натхнення, високопоетичних новел одної з основних книжок його життя – роману “Вершники”.

Письменник звертається до років громадянської війни. На сторінках “Вершників” знову заблискотіли шаблі, здибились знавіснілі коні, а брат братові почав знімати голови з пліч, як у якомусь моторошному фільмі. Але окремі розділи твору (“Шаланда в морі”, “Лист у вічність”) наснажені таким загальнолюдським змістом, над яким не владен ніякий ідеологічний пресинг.
Складаються

“Вершники” з восьми новел, у кожній з яких розвинуто безліч мотивів, що вихоплені автором із полум’я громадянської війни. Не пов’язані єдиним сюжетом, вони, проте, єднаються між собою художньо, головною авторською настановою у романі: показати через внутрішній світ окремо взятих героїв необхідність перетворення земної світобудови. В кожній новелі герої окреслюються з такою виразністю, що сприймаються як символ.

Символічними видаються брати Половці з новели “Подвійне коло”, які опинились з різних боків політичних барикад і своїми діями спричиняють розпад роду людського; символічне світло випромінюють батьки Половців у “Шаланді в море”, зусилля яких спрямовані на збереження роду; символічний безіменний листоноша у новелі “Лист у вічність”, який не здатен схилити голову навіть перед самою смертю… Усі ці новели – це справжні поеми про боротьбу добра і зла на землі, про красу українського неба і степу, про людську витривалість і жадання свободи. Вони несуть у собі нев’янучий національний колорит, прагнення героїв збудувати кращий світ на землі… Навіть остання новела твору, в якій учорашні герої громадянської війни за мирних умов варять “перші тонни революційної сталі”, не сприймається як чужорідне тіло роману, в ній ідея побудови нового світу постає як закономірне продовження розвитку революції. Лише згодом час покаже, яким деформованим у диктатурних умовах буде те продовження…

Роман “Вершники” був у 30-х роках Чи не останньою спробою втримати всю українську літературу на рівні, до якого піднесли її таланти Розстріляного Відродження: Зеров, Плужник, Хвильовий… Це був сигнал, що чиниться злочин над культурою, над правдою. Але сигнал так і лишився тоді тільки сигналом. Роман “Вершники” був пристосований до інтересів диктатури, а сам письменник став катастрофічно втрачати свій власний мистецький голос.
Печально, що письменник так і не дочекався об’єктивної оцінки своїх творів. Частково тішить лише те, що до нас дійшло краще з його літературного доробку. І сьогодні його твори сяють нам іскрами великого таланту і водночас докоряють тим, хто не дав змоги розквітнути йому на повну потужність.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Гімн красі тема ідея.
Мої враження від роману “Вершники” Юрія Яновського