Мотиви ранньої лірики Тичини

Для ранньої лірики Павла Тичини характерні музикальність, ліризм, емоційність. У віршах поета звучать частіше запитання, ніж відповіді: Що місяцю зіроньки кажуть ясненькі? Що шепчуть квітки уночі над рікою?

Про що зітха вітер? Що чують тумани.

Коли гай зелений цілують-милують?

Автор проймається задумою зірок, трави, дерев, струмочку, бо для нього вони неначе живі істоти. І в кожної є своя душа. Вражають і порівняння, які використовує поет. Він знаходить такі слова, які торкаються душі читача.

А роси? Хто скаже, чиї вони сльози,

Такі

дивні, чисті, мов перли коштовні!

Задума звучить і в поезії про кохання. Це пов’язано з великим і трагічним коханням поета до Наталії Коновал. Невиліковна хвороба позбавила її життя. Ця смерть принесла поетові біль і розпач, але не вбила любові. Свої почуття він передає у вірші, зверненому до рідної сестри своєї коханої:

О люба Інно, ніжна Інію!

Я – сам. Вікно. Сніги…

Сестру я Вашу так любив –

Дитинно, злотоцінно.

Смуток втрати і розпач передає поет і у вірші «З кохання плакав я…». Він говорить про те, що його плач став між ним і коханою «мармуровим муром», благає кохану повернутися до нього, повернутися

хоча б «з сміхом-дзвоном». Поет ніби передбачав майбутню трагедію. У його віршах, у яких те не говориться про смерть коханої, звучить застереження і пророцтво:

Не дивися так привітно, Яблуневоцвітно.

Стигнуть зорі, як пшениця!

Буду я журиться.

Але кохання полонило душі молодих людей. А потім обпекло їх жагучим холодом розлучення, завдавши болю тому, хто залишився жити.

Знав я, знав: навіки, – промені, як вії! –

Більше не побачу – сонячних очей. –

Буду вічно сам я, в чорному акорді.

Промені, як вії сонячних очей!

Але ця дівчина буде вічно жити у віршах, які присвятив їй поет. І доки живе поезія Павла Григоровича, доти буде через його вірші всміхатися його чарівна кохана:

Десь надходила весна. – Я сказав їй: ти весна!

У куточках на вустах

Їй спурхнуло щось усмішками –

й потонуло у душі…1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Актуальність поеми кавказ в наш час.
Мотиви ранньої лірики Тичини