Містерія Шевченка «Великий льох»

Слово «містерія» походить від грецької і означає «таїнство». Містерія в літературі – масова драматична вистава на сюжети релігійних легенд. Як же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»? Як збагнути творчий задум автора? Адже так важко переказати зміст твору.

Ця поема поєднує в собі два роди літератури: лірику й епос. Автор порушує в алегоричному змісті важливу проблему: ч,и є винні? І доведе, що «кожному воздається за ділами його».

Поема «Великий льох» є гострою сатирою на політику Росії, це протест проти соціального і національного гніту українського народу. А також Шевченко співчуває російському люду, бо його так же гнобили експлуататори, як і наш. Очевидно, що алегоричний характер образів твору був узятий із вертепу, який існував у той час.

Твір складається з трьох частин, а в кожній із них є по три образи. У першій частині «Три душі» автор показує гноблення за часів Миколи І, зраду Мазепи, брехливі обіцянки Катерини II, надії народу на об’єднання України з Росією. Але «три душі» були покарані, оскільки в різні часи вільно, чи не вільно стали причиною певної

національної трагедії.

У другій частині «Три ворони» – алегоричні образи найбільш реакційних сил України, Росії і Польщі. Всі вони ворожі народу. Ворони – «сестриці», які знаходять спільну мову у боротьбі проти своїх народів: українського, російського, польського. Найбільше хвастається своїми злочинами українська «ворона», в образі якої Шевченко показує національне дворянство.

У розділі «Три лірники» поет безжалісно викриває панське прагнення до наживи: вони з пихою та зневагою ставляться до народу-годувальника. Засуджує зажерливість і здирство царських чиновників, зневажає українську інтелігенцію, лжепатріотів за їхню бездіяльність у справі духовного виховання нації.

Царизм у поемі не тільки жорстоко пригнічує український народ, але й цинічно сміється над його історичним минулим.

Автор ненавидить не тільки царя, а і козацьку старшину, поміщиків – усіх – визискувачів свого народу.

Тому очевидно, що Великим льохом автор називає Україну.


Твір чим я можу бути корисним для своєї батьківщини.
Містерія Шевченка «Великий льох»