Майстерність використання художніх деталей в оповіданнях Чехова

У творчості Антона Павловича Чехова оповідання посідає особливе місце. Воно було одним з найулюбленіших жанрів письменника. Характерною рисою оповідання як літературного жанру є його невеликий обсяг.

Чому письменникові, який працює в ньому жанрі, важливо зуміти передати ідею за допомогою художніх деталей, що не впадають відразу в око, але мають величезне значеннєве навантаження. Віртуозність використання А. П. Чеховим художніх деталей і закріпила за ним славу майстра оповідання.

Анна Сергіївна, героїня оповідання «Дама із собачкою»,

приїхала до Ялти. їй набридла обстановка вдома й товариство чоловіка – людини, яку не любила й не шанувала. Тому Гурова героїня сприйняла як людину з іншого, кращого життя. Символом того задушливого світу, відкіля вона намагається втекти, в оповіданні є лорнетка. Перед тим, як полюбити Гурова, Анна Сергіївна втрачає її, тобто це початок спроби «утечі». Пізніше в театрі Гуров побачив її знову з «вульгарною лорнеткою» в руках – спроба «втечі» не вдалася.

Бєліков, «людина у футлярі», не намагався якось змінити своє життя, урізноманітнити його. Будь-яка зміна вносила в його існування непевність і викликала непереборне

бажання оточити себе «оболонкою», щоб захиститися. Звідси – численні чохли й футлярчики, в які були упаковані всі речі. Бєлікова лякало саме життя. Тільки після смерті його обличчя набуло простого, приємного, навіть веселого виразу: він потрапив у футляр, з якого вже не треба буде ніколи вилазити.

Духовно близьким Бєлікову є герой оповідання «Агрус» – Микола Іванович. Усі його бажання були пов’язані лише з купівлею «маєтку з агрусом». Обмежені інтереси стали для нього своєрідним футляром.

Ставши власником маєтку, колишній чиновник перетворюється на справжнього пана. Зовнішність його теж змінилася: Микола Іванович «зістарився, потовстішав – так і здається, що зараз хрюкне». На свиню схожий і його собака, якому ліньки гавкати, і товста кухарка.

Чехов умів бачити в людині найкраще. Навіть у тих героїв, яких ненавидів, він помічав щось зворушливе, заповітне. «Подих життя» і «велике передбачення» відчуваються в усьому, створеному Чеховим.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Майстерність використання художніх деталей в оповіданнях Чехова