Казка і суміжні жанри

Казка і лиир. Щоб відмежувати казку від родинних їй жанрів, треба мати який-небудь ознака, яким це отграничение виробляється. Як такого ознаки ми обираємо той, який був уловлений вже в початку наукового розгляду казки, саме її “нездійсненність”, а тому й невіру респондентів у дійсність які розповідаються у ній подій. Не зовнішній, не випадковий, а глибоко внутрішній, органічний ознака її. Відповідно вся область народної прози можна розділити великих розділу: розповіді, у яких вірить, – сюди можна адресувати види казки – і його розповіді,

на реальність яких вірять чи вірили.

Усе це інші жанри народної прози. Які йому це жанри? З жанрів, у зв’язку з якими казка вивчалася і який, як і думати, передують її появі, ми передусім повинні зупинитися на міфі.

Ставлення казки до міфу є велику проблему, яка займала нашу науку з часу виникнення і її за сьогодні. Ми поки що не торкнемося питання, стоять чи казка і міф друг з одним у генетичній зв’язку.

Невизначеність поглядів на міфі привела у безвихідь так звану міфологічну школу, яка затверджувала неодмінна походження казки від міфу. Нам міф є стадіально більш ранніх освіту, ніж казка. Найбільш

відсталі, найбільш архаїчні із усіх відомих нам народів в останній момент їх відкриття європейцями мали міфи, але з мали казок у нашій розумінні этою слова. Це дає нам право стверджувати, що міф є стадіально більш ранніх освіту, ніж казка.

Казка має розважальне значення, міф – сакральне. Водночас у науці у питанні про відношенні казки до міфу панує найбільший різнобій. Так, німецький учений Є.

Бете пише: “Міф, переказ, казка – вчені поняття. По суті все трьох слів позначають один і той ж – просто розповідь”.

Тут межа між міфом і казкою взагалі стирається і стирається принципово. Вундт вважає міфи первісних народів казками і це створює їм особливий термін Mythenmarchen. Розповіді, існуючі серед первісних, називаються то міфами (наприклад, Бринтон), то казками (Кушинг), то легендами (Ренд), то переказами (Боас), то іншими позначками (tradіtіons, storіes). Такий стан може бути терпимо.

Міфами ми називати ті розповіді первісних народів, які, то, можливо, і видаються за дійсність (це може бути утверждаемо чи отрицаемо, оскільки тип мислення тут інший: кордони між вигадкою і дійсністю не повністю усвідомлюються), проте вони зізнаються реальністю вищого порядку; вони мають священним характером. У первісних народів такі розповіді мають религиозно-магическим значенням.

Вони можуть входити до складу обрядів чи супроводжувати їх. Як обряди, і міфи ставлять за мету впливати на природу.

Розповіді про тварин, наприклад, повинні викликати удачу на мисливстві та ловлі, інші – впливати на погоду, вилікувати хвороб. І саме є первісну науку, спробу пояснити світ, походження Всесвіту чи окремих частин її – річок, гір, тварин.

Такі міфи називаються этиологическими. Зразок – Андрєєв, з. 132 (Андрєєв, 1929, 132).

Вогулы (мансі). Этиологические кінцівки. Казка про ведмедя і лисиці у Фінляндії. Чому павук маленький (6 оповідань).

Чому в хамелеона тригранна голова (3 оповідання). Різниця не зупиняє. Зовсім інше освіту є міфи тих народів, у яких знають богів (греки, скандинави, індуси та інші).

Прикладом може бути міфологія античності. З появою у людській культури і у людському свідомості богів міф стає розповіддю про божествах чи полубожествах.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Казка і суміжні жанри