І на оновленій землі… (за поезіями Шевченка)

Сьогодні слава Тараса Шевченка росте з дня на день, а вдячність земляків стає безприкладною. Жоден народ не згадує своїх великих синів так сердечно, як українці Шевченка.

У своїх творах Кобзар, ніби в чистому дзеркалі, розкрив образ страшної дійсності й славного минулого українського народу, щоб ми на цей образ дивилися і розуміли своє становище у світі і в житті, щоб тужили за минулим добром, боролись з сучасним лихом та добивалися кращого майбутнього. Основою того кращого майбутнього, вважав поет, є воля і державна незалежність.

Шевченко

в ясних і простих словах подав нам високоморальні науки і вказівки, він є політичним ідеологом, народним проповідником аж до нинішньої хвилини.

Майбутнє суспільство уявлялось поетові як «нова хата» («Світе ясний…»), «сім’я вільна, нова» («Заповіт»), де діятиме «новий і правдивий закон» («Юродивий»), влада народу, де переможуть людяність і добро:

І на оновленій землі Врага не буде, супостата, А буде син, і буде мати, І будуть люде на землі.

Мріялось Шевченкові, що у вільному суспільстві люди працюватимуть не на панів, а на себе.

У вірші «Сон» знеможеній кріпачці, що задрімала на поміщицькому лані,

сниться:

…син Іван, …На вольній, бачиться, бо й сам Уже не панський, а на волі; Та на своїм веселім полі…

У вірші «Ісаія. Глава 35» знаходимо найповніший вираз нового суспільства демократичного ладу. Пророцтва Ісаії є джерелом шевченкового наслідування. Вірш починається метафоричною картиною – звертанням поета до землі, яка поки що дощами «не политая», квітучими «злаками не повитая». Відчувається сильне бажання Шевченка бачити землю оновленою; поет уже наперед радісно вітає землю з тим, що вона розпуститься й зацвіте. Тому вигук «Радуйся!» повторюється.

Революція для поета – Божий суд, Господнє диво, тому автор звертається до всіх темних і незрячих – довготерпеливих, у яких, нарешті

…спочинуть невольничі Утомлені руки, І коліна одпочинуть, Кайданами куті.

і «святая на землю правда прилетить».

Найбільше «чудо» нового ладу, за Шевченком, – воля, добро, справедливість.

Прорветься слово, як вода, І дебрь – пустиня неполита, Зцілющою водою вмита, Прокинеться і потечуть Веселі ріки!? Скільки віри!?

Своїм життям, своєю наскрізною українською вдачею Шевченко є прикладом невтомного борця за волю, апостол правди, миру та братання. Він зробив наше слово, що грає, і мечем, що рубає, універсальним інструментом наших думок і почуттів, а визволивши українця з рабських оков, блазня-весельчака і наймита-попихача, поставив на сторожі національну та державну незалежність. Без нього… Хто знає, що було б з нами…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

І на оновленій землі… (за поезіями Шевченка)