Гофман “Крихітка Цахес…”

1. Яким було життя у князівстві Керепес?

Життя мешканців князівства нудне і безбарвне. Вони живуть за законами практицизму, не вірять ні в чари, ні в чудесні таємниці. їм чужі мрійливість, гли­бокі почуття. Всі їхні зусилля спрямовані на те, щоб зробити службову кар’єру та збагатитися.

2. У чому полягало запровадження “освіти” Пафнуцісм Великим?

Бездуховне життя мешканців Керепеса стало наслідком запровадження “осві­ти” Пафнуцієм Великим, яка полягала у вигнанні із країни чар, поезії, а разом з ними і “ворогів освіти”

– фей та чарівників, садінні картоплі на місці вирубаних лісів, щепленні проти віспи, співанні на два голоси ранкових та вечірніх моли­тов. “Освіту” в князівстві було запроваджено за один день шляхом декрету Паф – нуція Великого.

3. З якою метою фея Розабельверде наділила малюка Цахеса трьома золотими во­лосинами?

Фея наділила Цахеса трьома золотими волосинками, що мати чудодійну силу. Відтепер усе талановите й визначне, що відбувається навкруги, приписується тіль­ки йому. Фея сподівалася, що чудесний зовнішній хист осяє благотворним про­менем душу і збудить внутрішній голос, який скаже: “Ти

не той, за кого тебе

4. У чому полягає потворність Цахеса?

Цахес народився калікою. Але його потворність полягає не у відразливій зовнішності, а передусім – у його духовному каліцтві. Незважаючи на блиску­чі зовнішні успіхи, Цахес залишається брутальним, примхливим, злостивим, не­вдячним, невихованим. “Зашкарублий мертвий дух” маленького нікчеми не зміг піднестися, Цахес не зміг позбутися своїх духовних вад.

5. У чому полягає незвичність розкриття цих образів? Якого ефекту досягає автор, використовуючи цей прийом?

У народних казках чарівник є втіленням якихось ідеальних сил, Усі риси зов­нішності чи поведінки покликані підкреслити його головне призначення – тво­рити добро чи зло. В літературній казці Гофмана з’являються в зображенні чарів­ників додаткові риси, які дають змогу уявити їх і як звичайних людей. Виникає враження, шо чаклунство – це щось на зразок професії чарівника, а в усьому ін­шому він мало чим відрізняється’від звичайних людей. Таке поєднання надпри­родного та буденного викликає ефект комізму.

6. У чому полягає негативний вплив чудодійних сил?

У впливі на маси, навіюванні омани щодо заслуг Цахеса. Навіть після смер­ті розвінчання Ціннобера не відбулося. “Похорон міністра Ціннобера був один із найпишніших, які будь-коли доводилося бачити в Керепесі… Городяни, селяни – усі плакали, голосили, що держава втратила свою найкращу підпору і що, мабуть, ніколи вже не стане біля керма влади людина такого глибокого розуму, такої ве­ликої душі, такого доброго серця, перейнятого невтомною турботою про загальне добро, як Ціннобер”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Гофман “Крихітка Цахес…”