Герої драми «Ярослав Мудрий»

У п’єсі «Ярослав Мудрий» І.Кочерга відтворив дух історичної епохи XI століття за часів князювання Ярослава Мудрого. Він зумів втілити основні настрої тієї доби в живих та яскравих образах.

У п’єсі багато дійових осіб. Крім історичних постатей (Ярослав, Інгігерда, Анна), чимало авторських персонажів (Микита, Журейко, Милуша, варяги). Кожен з цих образів має індивідуальні риси характеру і водночас є органічною частиною цілого твору, в центрі якого – постать Ярослава.

Прагнучи не тільки до історичної, а й до художньої правди, драматург

намагався створити повнокровний, життєво достовірний тип. На початку драми Ярослав рішучий, волелюбний, войовничий, енергійний. Хоч і говорить про свою прихильність «до благодаті», проте визнає законним право володаря карати чи милувати, вирішувати людські долі.

Князь упевнений, то «мудрий лад не насадити кроткими руками». Психологічні суперечності, що відбуваються в його душі, краще всього пояснює він сам:

І двох царів жага мене пече:

Як цар Давид, люблю я мирні гуслі,

Як цар Саул, вражаю їх мечем».

Міжусобні війни, зазіхання варягів на російську землю, складні відносини між Новгородом і Києвом – все

це вимагало від Ярослава мужності, рішучості і навіть жорстокості. Передусім він – патріот і охоронець миру на рідній землі.

Але ми бачимо Ярослава і як люблячого батька, і як людину, що здатна великодушно оцінити сина Костянтина, Микиту, і як мудрого правителя, котрий доручає будівникові Журейку звести місто на півдні, зміцнивши у такий спосіб південні кордони Давньої Русі. Він і людина, у якої непросте сімейне життя.

Два прекрасних русича, Микита та Журейко, здатні переступити через власне горе заради миру на рідній землі. Ніжною і водночас сильною, доброю, мудрою постає перед нами дочка Ярослава, Єлизавета. Її життя трагічне, бо несила знести розлуку з рідною землею. Так само не уявляє свого існування на чужині і проста дівчина Милуша.

Це чиста, віддана в коханні і здатна на самопожертву заради коханого українка. З образами Інгігерди, варягів пов’язані роздуми великого драматурга над антинауковою версією про те, що засновниками давньоруської держави були нормани.

Всі ці образи допомагають драматургові розкрити основну ідею твору – ідею патріотизму, боротьби за національну незалежність і щасливе мирне життя народу.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Твір заговори щоб я тебе побачив.
Герої драми «Ярослав Мудрий»