Духовні цінності в поезії Ліни Костенко

Вже перші збірки поезій Ліни Костенко, що були надруковані в кінці п’ятдесятих років, провістили прихід Дужої і своєрідної творчої індивідуальності і її велике майбутнє в літературі. «Мій перший вірш написаний в окопі»,- згадує поетеса.

Враз відступило дитинство. Дитячу душу струснула велика трагедія війни:

О перший біль тих недитячих вражень,

який він слід на серці полиша!

Як невимовне віршами не скажеш,

чи не німою зробиться душа?!

Відтоді у своїх віршах Ліна Костенко говорила тільки правду. Цим відрізнялася від багатьох у той час, коли навколо панувала брехня, а поезія часто була римованою ілюстрацією до партійних постанов.

Минали роки, але війна час від часу нагадувала про себе. Про це – вражаючі рядки поезії «Пастораль XX сторіччя». Юні пастушки Павло, Сашко і Степан, бавлячись, розбирали біля вогнища гранат)’, що пролежала довгі роки:

Їх рвонуло навідліг. І бризнуло кров’ю в багаття,

І несли їх діди, яким не хотілося жити.

Страшний парадокс: гинуть діти, а старшим людям соромно, що вони живуть. Горе – страшне і бездонне, а біль –

невтішний. Пам’ять про війну в серці поетеси залишилася назавжди, тому і приходить час від часу ліричний герой поезії «Тут обелісків ціла рота» на солдатський цвинтар, де Високі цвинтарні ворота тишу стережуть.

Ця тиша, в якій ти залишаєшся наодинці з собою, настроює на «високу» печаль, бо віддано за перемогу у страшній війні молоді життя, яким не судилося розквітнути:

Лежать поморені солдати.

а не проживши и півжиття!

Пам’ятаючи і шануючи минуле, ліричний герой поезій Ліни Костенко розмірковує над справжніми цінностями життя. Поезія «Вже почалось, мабуть, майбутнє» – роздум над тим, що в нашому житії є справді прекрасним і вічним, що Облагороджує його, робить змістовним. Життя швидкоплинне. Тому треба любити кожну його мить – неповторну, єдину:

Любіть тваринку і травинку

і сонце завтрашнього дня,

вечірню в попелі жаринку,

шляхетну інохідь коня.

Поезія Ліни Костенко торкається сердець читачів, хвилює і змушує задуматися над сенсом життя.


Причини моральної деградації доріана грея.
Духовні цінності в поезії Ліни Костенко