Духовна краса людини (за оповіданнями Т. Бордуляка “Дід Макар” та “Перший раз”)

Тимофій Бордуляк був священиком і залишив по собі добру пам’ять серед парафіян. Україна пам’ятає його також як талановитого письменника. Тимофій Бордуляк жив поміж селян і тому добре знав їхні звичаї, побут, повір’я. У своїх оповіданнях письменник із великою правдивістю показав життя українського села, створивши образи простих трудівників.

Дід Макар – герой однойменного оповідання. Ця людина одразу викликає симпатію в читача. Діду Макару зовсім не важко було робити добро. Саме цього вимагала його душа. Казали, що дід Макар був

письменний і добре працював. Його поважали ще й за те, що дід умів розвеселити й потішити кожного, а також співав пісні. Якось дід Макар звернув увагу на молоду вдовицю Катерину, в якої було аж п’ятеро дітей, і подумав, що жінці буде нелегко вижити. Ці роздуми не давали спокою старому. І дід Макар знайшов рішення. Він запропонував Катерині допомогу: поки вона буде працювати, посидіти з малечею, повчити їх грамоти. Дуже скоро вдовиця переконалася, якою відчутною була дідова допомога. Катерина віддячувала старому, чим могла. А дід Макар пожвавішав і казав, що тепер відчуває себе цілком щасливим, маючи кого годувати, про кого дбати.

Герой

оповідання “Дід Макар” розуміє, що в тяжкі часи краще бути вкупі, і тоді світ здаватиметься не таким уже страшним та жорстоким. Отже, краса людської душі насамперед в її красивих вчинках. Зокрема, в допомозі тим, хто потребує піклування.

В оповіданні “Перший раз” ми знайомимося із селянською дівчиною Паранею. Тимофій Бордуляк із любов’ю описує зовнішність Парані, яка загалом відповідає ідеалу селянської вроди. Ми відчуваємо радість за Параню, у житті якої наступив приємний перелом: нарешті дівчинку, як дорослу, відвезуть на жнива, і вона буде працювати нарівні з матір’ю. На лану дівчинка ні разу не перепочила, щоб увечері з радістю розповісти, що вона працювала не гірше за дорослих жниць.

Письменник справді милується своєї героїнею. Параня прекрасна своєю зовнішністю й своєю чистою душею. Тимофій Бордуляк підкреслює, що працелюбність і моральна чистота властиві всім українцям. Прекрасною людину роблять також доброзичливість і чуйність.

Оповідання Тимофія Бордуляка “Дід Макар” та “Перший раз” насправді захоплюють юного читача.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Пісня моя радість моя.
Духовна краса людини (за оповіданнями Т. Бордуляка “Дід Макар” та “Перший раз”)