Драматизм творчої біографії Павла Тичини

Василь Стус, який досліджував творчість Павла Тичини, писав: “Доля Тичини воістину трагічна. В історії світової літератури, мабуть, не найдеться іншого такого прикладу, коли б поет віддав половину свого життя високій поезії, а половину – нещадній боротьбі зі своїм геніальним обдаруванням”.

Так, творча біографія Павла Григоровича Тичини позначена драматизмом, хоча починалася вона досить спокійно і впевнено, не передбачаючи ніяких трагедій.

Павло Тичина вперше надрукувався двадцятирічним юнаком. Його перша збірка “Сонячні

кларнети” стала етапною подією в історії української літератури, вона мала шалений успіх і вмить прославила автора. І сьогодні ця збірка є одним з унікальних і наймузичніших творінь у світовій поезії. Вона поєднала в собі поетичний ліризм із національним та соціальним прозрінням. Тичину було названо “глибоко національним поетом”, а його поезія стала виразником душі українського народу, завдяки їй прозріли “тисячі очей”. Ця збірка була пронизана сподіваннями, пов’язаними з революцією, що мала принести нове щасливе життя і національне відродження. Та розв’язана більшовиками громадянська війна затопила
Україну кров’ю, розпалила ненависть людей – прийшла “горобина ніч”.

У збірці “Замість сонетів і октав” Павло Тичина проклинає всіх, “хто звіром став”, виступає проти насильства і жорстокості, висловлює своє розчарування революцією, її “великою ідеєю” і засобами втілення її у життя. Поезії цієї збірки протилежні за своїм настроєвим звучанням з поезіями “Сонячних кларнетів”, але теж високомайстерні.

У роки сталінських репресій, коли було знищено три чверті українських письменників, Павло Тичина вцілів ціною компромісу із власною совістю і талантом. З того часу почався трагічний спад у його творчому житті. Хіба це не трагедія, коли талановитий поет душить свій геній і замість оригінальних віршів римує оди, прославляючи партію, яка відняла в нього право творити для свого народу, і відняла б у нього життя, якби він її не прославляв? Поет соромився своєї нової поезії, усвідомлював своє падіння, але, “немов той Дант у пеклі”, був вимушений співати в тон з тими, хто його задавав.

Чи маємо сьогодні ми право засуджувати Павла Тичину, сьогодні, коли жахливі роки сталінських репресій уже майже нікому згадувати? Я вважаю, що перш ніж виносити вирок поету, слід уявити себе на його місці. Тому, як на мене, правильніше було б вивчати поезію його душі і забути про поезію страху, викреслити її, щоб вона на затьмарювала поетичні шедеври “Сонячних кларнетів”.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Бережімо багатство планети твір.
Драматизм творчої біографії Павла Тичини