Доля України в романі «Волинь»

Найвизначнішим творчим досягненням Уласа Самчука є роман-епопея «Волинь». У ньому письменник одним із перших глибоко і відверто розкрив антилюдяність більшовизму, вказав на причини, які привели суспільство до трагедії.

Ще тоді він передбачав теперішнє відродження: «Прийде час, і ми… чи наші діти до голосу прийдемо і своє господарство возстановимо. Це станс, бо ж інакше не можна буде жити»,- каже один з героїв «Волині».

За жанрово-художніми особливостями «Волинь» – це роман-хроніка. У центрі художнього дослідження – дитина, потім

підліток і юнак Володька Довбенко. Прототипом його образу був сам автор, багато подій, що відбуваються у творі, мають автобіографічний характер. Разом з тим трилогія не € художньою автобіографією. Це твір, у якому автор, досліджуючи життя свого народу, підноситься до високих мистецьких узагальнень.

Крок за кроком Володька пізнає абетку правди життя, поки сам не вростає в нього міцним своїм корінням. Спершу він захоплюється загадковістю струмка, потім прилучається до життєвої сили селянської праці. Дядько відкриває таємниці людських взаємин і навчає життєвої філософської мудрості, школа вводить його в магічний світ

знань, які пробуджують у ньому любов до Мистецтва і жагу творчості. Війна і революція провели перед очима героя армію «матушки Росії з донською кіннотою та артилерійськими обозами, поляків із дивною претензією на вищість і право гримати в неволі його рідний край, австрійців.

У вселенському хаосі війни зустрічається він і з галичанами, які мріють про вільну, мирну Україну. Задля неї вони готові на все і цим засівають у душу Володьки зерна національної свідомості… Потім перед ним постають більшовики у шкірянках, із маузерами і тотальними реквізиціями всього, що тільки можна було поцупити. Л пізніше – козацтво УНР, яке вже сприймалося як своє… Усе це не просто етапи становлення особистості Володьки.

Це доля багатостраждальної рідної землі, яка проходить через світосприйняття головного героя, це художня панорама історії.


Як не помилитись у виборі друга.
Доля України в романі «Волинь»