Ціна виміру життя (за оповіданням Коцюбинського «Дорогою ціною»)

Героїко-романтичне оповідання «Дорогою ціною» М. М. Коцюбинський написав у 1901 році, коли минуло вже сорок років з часу надання волі кріпаком. Події ж твору розгортаються у тридцятих роках XIX століття, за тридцять років до її проголошення.

Але сучасникам письменника були близькі страждання та поневіряння героїв оповідання, бо в Україні, звільненій від кріпаччини, розпочався новий етап боротьби з експлуататорами. І за перемогу на цьому етапі історії нації багатьом доводилося платити дорогою ціною.

Що ж це за ціна, якою вимірювалася споконвічно

бажана людством воля? Це – власне життя! Коцюбинський доводить, що життя дорівнює волі, а волю можна вибороти лише життям. І це стосується не тільки героїв оповідання – Остапа та Соломії, здатних на все заради волі. Я вважаю, то в їх образі письменник узагальнив увесь поневолений український народ, який вже ставав на революційний шлях.

В уяві М. Коцюбинського поневолене селянство – це вже не «віл у ярмі». Саме для того, щоб показати «жевріння іскри у попелі», автор насичує оповідання показом тієї ціни, тих жахливих пригод, які на кожному кроці чекати на втікачів від панського ярма, коли «почуття дійсності

втрачалося».

Як же треба було настраждатися у кріпаччині, як же треба було вірити у здобуття волі, щоб заради неї мужньо йти до мети через страшну небезпеку! Стрілянина, блукання Соломії у комишах, пожежа у плавнях, зустріч пораненого Остапа з голодним вовком, бій на Дунаї з турками, загибель Соломії – все це та дорога ціна волі, гідності, щастя.

Найвищою ціною заплатили герої М. Коцюбинського за волю, за щасливе життя. Сум і відчай наповнює душу після прочитання, твору. Але, незважаючи на трагічну кінцівку оповідання, автор возвеличує волелюбність рідного народу, для якого шлях до щастя – це самовіддана боротьба за волю та незалежність.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Ціна виміру життя (за оповіданням Коцюбинського «Дорогою ціною»)