Божественна комедія – нове слово в європейській літературі

Кінець середньовіччя. Свідомість європейців змінюється. Світ перестає обмежуватися стінами міста і вражає своєю різноманітністю. На площах все ще палять єретиків і виспівують меси, але гостра критична думка гуманістів вже готова змінити Європу. Данте Аліг’єрі – особистість воістину знакова. З його Божественною комедією пов’язано не тільки народження нової італійської літератури та італійської літературної мови, а й справжня революція у свідомості європейців.

Комедія в назві поеми означає зовсім не розвага, а серйозний драматичний

спектакль, який розігрується на сцені Всесвіту під керуванням самого Бога. Поема ділиться на три частини, які називаються Пекло, Чистилище і Рай. Дослідники одностайні в своїй думці: перша частина Божественної комедії – Рай – відрізняється особливою виразністю.

Головний герой Божественної комедії – сам Данте. Поет подорожує по трьом світам християнської, а точніше, католицької міфології. Його провідником по Аду стає знаменитий поет античності Вергілій. Зауважимо, що довгий час Вергілій вважався першим язичником, який сповістив про пришестя у світ Спасителя – Ісуса Христа.

Данте створив

воістину незрівнянне твір, який цікаво не тільки своєю фабулою, а й актуальністю. Поет написав злободенне твір, який бичувати пороки його сучасників, точніше, політичних супротивників. Могутнім словом він стратив ворогів, поміщаючи їх в різні кола пекла.

Поет побачив Пекло з абсолютно нової точки зору. Він прагнув залишатися в рамках католицької екзегези, згідно з якою грішники в Пеклі розподіляються по категоріях і кожної призначається особливе покарання, але погляд Данте вже набагато ширше, пильніше.

Данте зміг побачити в кожному грішника особистість. Поет вступає в бесіду з давно померлими людьми, сперечається з ними, дізнається багато нового і несподіваного для себе. Багато таємниці відкриваються Данте. Якщо користуватися сучасними аналогіями, бесіди оповідача нагадують інтерв’ю, які живої бере у мертвих.

Основне почуття, яке відчуває оповідач, – страх і всі його різновиди. Смертним заборонено перебувати серед мертвих, і лише Данте отримує можливість відвідати світ тіней. Тільки розвинене самовладання допомагає оповідачеві стриматися і не проявити весь свій жах при вигляді страждань, що випали на долю тих, хто, так чи інакше, порушив божественні встановлення.

Частини поеми Чистилище і Рай, продовжують розповідь про сходження людської душі до Бога. Завершує поему рядок, яка звучить так: Любов, що рухає сонце і світила. Божественна Любов перемагає хаос, і звільнена від пут гріха душа возз’єднується зі своїм джерелом.

Данте стверджує, що активна життєва позиція допомагає людині у виборі власного шляху. У житті самого поета сталося так, що він залишив Флоренцію за політичними мотивами і став вигнанцем. Ця образа залишилася в серці Данте на все життя, стала супутницею його генія. На відміну від авторів класичного середньовіччя, автор Божественної комедії вірить у силу людського розуму, на честь і справедливість, які перемагають брехня і підступність.

Величним спорудою назвав Божественну комедію один з дослідників. Сцени, які зображує Данте, вражають читача своєю монументальністю і в той же час жвавістю дії. Кращі художники ілюстрували Пекло, Рай і Чистилище, створюючи шедеври графіки. Кращі поети надихалися рядками Божественної комедії. І сьогодні цей твір становить великий інтерес не тільки для фахівця-філолога, але і для пересічного читача.

Божественна комедія не старіє. Запас міцності, вкладений у неї автором, такий, що, напевно, і через двісті років ці рядки будуть нагадувати читачеві про велич розуму і віри:

Земне життя пройшовши до середини,

Я опинився в похмурому лісі…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Божественна комедія – нове слово в європейській літературі