Біг. Вісім снів (п’єса в п’яти діях)

Сон 1 – в Північній Таврії в жовтні 1920 р. Сон 2, 3, 4 – на початку листопада 1920 р. у Криму Сон 5 та 6 – в Константинополі влітку 1921 р. Сон 7 – в Парижі восени 1921 р. Сон 8 – восени 1921 р. в Константинополі 1. У келії монастирської іеркві йде розмова. Тільки що прийшли будьонівці і перевірили документи. Голубков, молодий пітерський інтелігент, дивується, звідки взялися червоні, коли місцевість в руках білих. Барабанчікова, вагітна, що лежить тут же, пояснює, що генерал, якому надіслали депешу про те, що червоне в тилу, відклав розшифровку. На питання,

де штаб генерала Чарноти, Барабанчікова не дає прямої відповіді.

Серафима Корзухіна, молода пе-тербургская дама, яка біжить разом з Голубкова до Криму, щоб зустрітися з чоловіком, пропонує викликати акушерку, але мадам відмовляється. Чути цокіт копит і голос білого командира де Брізар. Пізнавши його, Барабанчікова скидає ганчір’я і постає у вигляді генерала Чарноти. Він пояснює де Брізар і вбігла похідної дружині Люська, що його друг барабанчика в поспіху дав йому документи не свої, а вагітної дружини. Чарнота пропонує план втечі. Тут у Серафими починається жар – це тиф. Голубков веде Серафиму в бідарку. Всі їдуть.

2. Зал станції перетворений в штаб білих. Там, де був буфет, сидить генерал Хлудов. Він чимось хворий, смикається. Корзухин, товариш міністра торгівлі, чоловік Серафими, просить проштовхнути до Севастополя вагони з цінним хутровим товаром. Хлудов наказує спалити ці склади. Корзухин запитує про становище на фронті.

Хлудов шипить, що червоні завтра будуть тут. Корзухин дякує і йде. З’являється конвой, за ним – білий головнокомандуючий і архієпископ Африкан. Хлудов повідомляє головкома, що більшовики в Криму. Африкан молиться, але Хлудов вважає, що Бог відступився від білих. Головком йде. Вбігає Серафима, за нею – Голубков та вістовий Чарноти Крапілін. Серафима кричить, що Хлудов нічого не робить, а лише вішає. Штабні шепочуть, що це – комуністка. Голубков говорить, що вона марить, у неї тиф. Хлудов кличе Корзухіна, але той, відчувши пастку, відрікається від Серафими. Серафиму і Голубкова відводять, а Крапілін в забутті називає Хлудова світовою звіром і говорить про війну, якої Хлудов не знає. Він заперечує, що ходив на Чонгар і поранений там двічі. Крапілін, прокинувшись, молить про помилування, але Хлудов наказує повісити його за те, що “почав добре, скінчив погано”.

3. Начальник контррозвідки Тихий, погрожуючи смертоносною голкою, змушує Голубкова показати, що Серафима Корзухіна полягає в компартії і приїхала з метою пропаганди. Змусивши написати показання, Тихий відпускає його. Службовець контррозвідки Скунскій оцінює, що Корзухин дасть 10 доларів, щоб відкупитися. Тихий показує, що частка Скунского – 2000. Вводять Серафиму, вона в спеку. Тихий дає їй свідчення. За вікном з музикою йде кіннота Чарноти. Серафима, прочитавши папір, вибиває ліктем віконне скло і кличе на допомогу Чарноту. Він вбігає і з револьвером відстоює Серафиму.

4. Головком каже, що вже рік Хлудов прикриває свою ненависть до нього. Хлудов зізнається, що вона ненавидить головкому через те, що його втягнули в це, що не можна працювати, знаючи, що все марно. Головком йде. Хлудов один говорить з привидом, хоче його поділу-вити… Входить Голубков, він прийшов скаржитися на злочин, скоєний Хлудовим. Той обертається. Голубков в паніці. Він прийшов розповісти головкому про арешт Серафими і хоче дізнатися її долю. Хлудов просить осавула доправити її до палацу, якщо вона не розстріляна. Голубков в жаху від цих слів. Хлудов виправдовується перед привидом-вістовим і просить його залишити його душу. На питання Хлудова, хто йому Серафима, Голубков відповідає, що вона – випадкова зустрічна, але він любить її. Хлудов говорить, що її розстріляли. Голубков в сказі, Хлудов кидає йому револьвер і каже комусь, що душа його двоїться. Входить осавул з доповіддю, що Серафима жива, але сьогодні Чарнота зі зброєю відбив її і відвіз до Константинополя. Хлудова чекають на кораблі. Голубков просить взяти його до Константинополя, Хлудов хворий, говорить з вістовим, вони йдуть. Тьма.

5. Вулиця Константинополя. Висить реклама перегонів тарганів. Чарнота, підпилий і похмурий, підходить до каси тарганів і хоче поставити в кредит, але Артур, “тарганів цар”, відмовляє йому. Чарнота тужить, згадує Росію. Він продає за 2 ліри 50 піастрів срібні газирями і ящик своїх іграшок, ставить всі отримані гроші на фаворита яничара. Збирається народ. Таргани, що живуть у ящику “під наглядом професора”, біжать із паперовими наїзниками. Крик: “Яничар збоїть!” Виявляється, Артур обпоїв таргана. Всі ставили на Яничари кидаються на Артура, той кличе поліцію. Повія-красуня підбадьорює італійців, які б’ють англійців, які ставили на іншого таргана. Тьма. 6. Чарнота свариться з Люсею, бреше їй, що ящик і газирями вкрали, вона розуміє, що Чарнота гроші програв, і зізнається, що вона – повія. Вона дорікає йому, що він, генерал, розгромив контррозвідку і змушений був з армії бігти, а тепер бідує. Чарнота заперечує: він врятував Серафиму від загибелі. Люся дорікає в бездіяльності Серафиму і йде до хати. У двір входить Голубков, грає на шарманці. Чарнота запевняє його, що Серафима жива, і пояснює, що вона пішла на панель. Приходить Серафима з греком, обвішаним покупками. Голубков та Чарнота кидаються на нього, він тікає. Голубков говорить Серафимі про любов, але вона йде зі словами, що загине одна. Що вийшла Люся хоче відкрити згорток грека, але Чарнота не дає.

Люся бере капелюх і повідомляє, що їде в Париж. Входить Хлудов в цивільному – він розжалуваний з армії. Голубков пояснює, що знайшов її, вона пішла, а він поїде до Парижа до Корзухіна – він зобов’язаний їй допомогти. Йому допоможуть перейти кордон. Він просить Хлудова берегти її, не дати піти на панель, Хлудов обіцяє і дає 2 ліри і медальйон. Чарнота їде з Голубкова до Парижа. Вони йдуть. Темрява, 7. Голубков просить у Корзухіна 1000 доларів позику для Серафими. Корзухин не дає, каже, що одружений він не був і хоче одружитися на своїй російської секретарці. Голубков називає його страшним бездушним людиною і хоче піти, але приходить Чарнота, який говорить, що записався б до більшовиків, щоб його розстріляти, а розстрілявши, виписався

Б. Побачивши карти, він пропонує Корзухіна зіграти і продає йому за 10 доларів Хлудовской медальйон. У результаті Чарнота виграє 20 доларів, викуповує за медальйон. Корзухин хоче повернути гроші, на його крик вдається Люся. Чарнота вражений, але не видає її. Люся зневажає Корзухіна. Вона запевняє його, що він сам програв гроші і їх не повернути. Всі розходяться. Люся в вікно тихенько кричить, щоб Голубков берег Серафима, а Чарнота купив собі штани. Тьма. 8. Хлудов один розмовляє з привидом вістового. Він мучиться. Входить Серафима, говорить йому, що він хворий, страти, що відпустила Голубкова.

Вона збирається повернутися до Пітера. Хлудов каже, що теж повернеться, причому під своїм ім’ям. Серафима в жаху, їй здається, що його стінки. Хлудов радий цьому. Їх перериває стукіт у двері. Це Чарнота і Голубков. Хлудов з Чарнотою йдуть, Серафима і Голубков признаються один одному в любові. Хлудов і Чарнота повертаються. Чарнота каже, що залишиться тут, Хлудов хоче повернутися. Всі відмовляють його. Він кличе з собою Чарноту, але той відмовляється: у нього немає ненависті до більшовиків. Він іде. Голубков хоче повернути Хлудова медальйон, але він дарує його парі, і вони йдуть. Хлудов один пише щось, радіє, що примара зник. Підходить до вікна і стріляє собі в голову. Темно.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Актуальність п'єси ревізор.
Біг. Вісім снів (п’єса в п’яти діях)