Юрій Федькович

Народився Осип-Домінік Юрій Гординський де Федькович у селі Сторонець-Путилів (тепер селище Путила Чернівецької області) 8 серпня 1834 р. Батько охрестив його за латинським обрядом, тому і мав хлопець подвійне ім’я Осип-Домінік. У зрілому віці письменник зрікся латинської віри і взяв ім’я Юрій. Батько його був хоч і шляхтич, але малокультурний, грубий, діти і дружина потерпали від нього.

Вчився в реальному училищі в Чернівцях.

У чотирнадцять років мусив покинути рідну сторону через пере­слідування його старшого брата і вирушити на заробітки в Молдову. Повернувся через три роки.

1852-1863 рр. служив в австрійській армії. Пізніше Ю. Федько­вич яскраво змалював тяжку долю солдата в своїх віршах, у повісті «Три як рідні брати».

Перший свій вірш поет написав латинськими буквами, бо зовсім не вмів писати українською. Друкуватися почав у полемічній бро­шурі «Слово на слово до редактора «Слова».

1862 р. вийшла збірка «Поезії Іосифа Федьковича».

Пізніше поет писав «Поезії Юрія Городенчука-Федьковича» (1867-1868). Багато сил віддавав він народній освіті. Склав україн­ський «Буквар» і видав шкільний пісенник.

У 1876 р. видав збірку оповідань «Повісті Осипа Федьковича», пізніше написав драму «Довбуш», історичну трагедію «Хмельниць­кий». Виявив свої вміння і в жанрі поеми.

До кінця життя поет працював редактором газети «Буковина» в Чернівцях.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Загрузка...
Зараз ви читаєте: Юрій Федькович