Які явища соціального життя піддаються критиці в романах Діккенса?

Чим цікавий Діккенс сучасному поціновувачеві його творчості? Гадаю, що багато чим. Так цінителі тонкого англійського гумору задовільняться твором “Записки Піквікського клубу”, їм полюбляться дотепні герої Діккенса, їхні каламбури і афоризми. Сентиментальним читачам доведеться плакати, читаючи “Різдвяні повісті”. Тим, хто понад усе любить реалістичну прозу, варто почитати романи Діккенса.
Читаючи роман “Домбі і син”, бачимо в образі англійського буржуа ХIХ століття характерні риси сучасних комерсантів, ділків, підприємців.

Автор нещадно засуджує такі прояви сутності життя людини в тому ж суспільстві. Звичку вимірювати все грошима й інтересами фірми Діккенс описав дуже яскраво і настільки переконливо, що містер Домбі постає перед нами героєм сучасного фільму чи випадково розбагатілим сусідом. “Користь”,”здоровий глузд”, “контракт”, “вигода” – саме такі слова, вимовлені Домбі, можна почути набагато частіше, ніж буденні.
Прагнучи викрити Домбі, Діккенс дає йому можливість пізнати інший світ – світ звичайних людей, доброзичливих і чесних, котрі понад усе люблять працю. Однак, письменник не заперечує,
що перевага цих людей насправді тільки моральна. На боці Домбі і Каркерів гроші, справжня сила. І при бажанні “господарі життя” можуть вщент розтоптати всіх, хто стане на їхньому шляху. Можна переконливо заявити, що найбільш детально аналізувати критичне ставлення автора до певних явищ в соціальному житті того часу, доцільно саме по творі “Домбі і син”, який вважається найкращим романом Діккенса 40-х років.
Створюючи картину соціального життя тогочасної Англії, Діккенс детально показує антигуманістичну сутність відносин між буржуазією, підмічає тонкий взаємозв’язок між деякими сторонами і явищами суспільного життя. Які ж цінності правили у тому суспільстві?
Гроші – єдина цінність у житті пана Домбі, яку він будь що намагається передати сину. Проте Поль з присутньою йому дитячою безпосередністю знаходить найбільш вірне заперечення, ставлячи запитання, чому гроші не змогли врятувати маму. Навіть це не зворушило черствого Домбі. Гроші мають над ним сильну владу, бо дають можливість придбати все, що тільки можна захотіти : повагу у суспільстві, респектабельність фірми. Що ж казати, якщо і супутницю життя він купує у її матері. Едіт прекрасно розуміє все і шлюб їй огидний, проте погоджується на нього, бо це наразі є єдиним способом звільнення від корисливої матері.
Ситуації, які змальовує автор, зовсім безнадійні на перший погляд, що годі й сподіватися від героїв на іншу думку. Адже гроші дуже надійно захищають своїх власників від негараздів, так що ті ніколи не відчувають себе самотніми, бідними чи нещасними. Однак усе змінюється, коли Домбі стає бідним. Мало людей залишаються вірними йому. Та це надійні люди, котрі ніколи не зрадять, бо керує ними не користь. Усвідомлення справжніх цінностей відбувається для Домбі болісно – його помічник, котрому він довіряв, Джеймс Каркер, закохує в себе дружину Едіт й розоряє його. Негаразди у житті змушують героя по-іншому глянути на світ, що здавався йому таким надійним і повністю зрозумілим, на щиру дочку Флоренс, котра зуміла зберегти у душі і любов до власного батька, і знайшла в собі сили пробачити його..
У своєму романі Діккенс проаналізував проблеми моральності у тогочасному суспільстві та довів, що найголовніші цінності нашого світу – це ні в якому разі не гроші, а чиста любов, щира доброта, людська здатність до співчуття – все те, що робить наш світ кращим, а людей – щасливішими.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Які явища соціального життя піддаються критиці в романах Діккенса?