«Україна в огні»- твір про трагедію українського народу в роки Великої Вітчизняної війни

Кіноповість «Україна в огні» в творчій біографії Олександра Довженка посідає особливе місце. Це один з найкращих і найбільш вражаючих творів про Велику Вітчизняну війну.

«За широтою охоплення матеріалу, глибиною і правдивістю зображення, за справді- таки шекспірівськими колізіями цей твір у нашій літературі тих часів не має собі рівного»,- писав дослідник творчості митця Олександр Підсуха. Кіноповість Довженко написав 1943 року – в розпал війни, проте надрукована вона була лише через 23 роки, вже після смерті автора. Чому так сталося?

Твір не сподобався Сталіну, і він заборонив його для друку і для постановки.

Олександр Довженко всією своєю творчістю стверджував, що людина – неповторна особистість. Своєю широтою художнього узагальнення, гостротою філософського погляду на людину в умовах війни «Україна в огні» суперечила офіційній ідеології сталінського суспільства. Усе цс і викликало люту ненависть вождя народів. А ще й те, що Довженко насмілився порушити в кіноповісті проблему національної самосвідомості людини і народу.

Однією з причин трагічного початку війни письменник вважає те, що радянських воїнів не навчили історії. А те, як

додає людині сили героїчне минуле її народу, митець з притаманним для його творчої манери романтичним гіперболізмом показав у непримиренній полеміці Запорожця і Заброди.

«Важкими іржавими уламками своєї важкої історії», знесилюючись, били один одного соціальні опоненти. І тільки коли «з широких українських стенів, з ярів і темних байраків повіяло на нього (Лавріна) смалятиною історії, головешками, димом і кривавою парою, стрепенулася в Запорожцеві «нелюдська жадоба життя». І він не тільки здолав Заброду, а й став невразливим для ворогів месником. «Цс був уже не той Запорожець»,- підсумовує автор.

Трагедійності надав Довженко в кіноповісті й темі національної самосвідомості. Конфлікт «людина-особистість – людина-«гвинтик» має виразну епічність, бо в уявленні письменника «епічна героїка … – це та героїка, що народжується зі страждань і трагедії».


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

«Україна в огні»- твір про трагедію українського народу в роки Великої Вітчизняної війни